×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۳ تیر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Monday, 4 July , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

بدون شک امامان دوازده‌گانه شیعه، جانشینان برحق پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بوده که از طرف خداوند متعال برای رهبری جامعه و هدایت مردم به راه مستقیم منصوب شده‌اند. آنان سفیران الهی بوده و بعد از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نقش تربیت کردن مردم را بر عهده داشته‌اند و مطمئنا کسی که ولایت آنان را قبول نداشته باشد، دین او کامل نبوده و در روز قیامت سعادت‌مند نخواهد بود. چرا که خداوند متعال بعد از قضیه غدیر خم و ...

یکی از اعتقادات اصلی و اساسی در دین مبین اسلام، وجود جهان آخرت است و این‌که انسان در جهان آخرت ابدی خواهد بود و دیگر مرگی نخواهد داشت؛ این اعتقاد از ضروریات اسلام بوده و از آیات قرآن کریم استنباط می‌شود. بر این اساس امروزه یکی از شبهاتی که توسط دشمنان این آیین مقدس مطرح می‌شود این است که آنان با حالت تمسخر می‌گویند: اگر انسان به بهشت برود، آیا بهشت برای او خسته کننده و ملال‌آور نخواهد بود؟ به عبارت دیگر می‌گویند ...

یکی از اعتقادات مسلم جمیع مسلمین که برگرفته از قرآن کریم و احادیث نبوی است وجود شفاعت در روز قیامت است؛ بدون شک بسیاری از مسلمین و شیعیان، با شفاعت پیامبر اکرم و ائمه معصومین(صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین) به بهشت می‌روند. حتی اهل سنت شفاعت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را قبول داشته و آن‌ها نیز معتقدند پیامبر عظیم الشان اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در روز قیامت از امت اسلامی خود دست‌گیری کرده و خداوند متعال اهل ...

شفاعت معصومین، هرگز شامل این افراد نمی‌شود
27 آگوست 2015

یکی از اعتقادات بر حق و قطعی دین مبین اسلام، وجود شفاعت در روز قیامت است؛ شفاعت پیامبر عظیم الشان اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برای گنه‌کاران امّت، مورد اتفاق جمیع فرق اسلامی است.

جملاتی که بر بالای درهای جهنم نوشته شده بود!
25 آگوست 2015

جهنم هفت در دارد و از هر دری افرادی مخصوص، وارد می‌شوند و در هر در، عذابی خاص وجود دارد؛ در حدیثی پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید:«در شب معراج، در هنگام عبور از جهنم، دیدم بر بالای درهای آن جملاتی نوشته شده است».

درخت موجود در جهنم «زقّوم» نام دارد
25 آگوست 2015

یکی از عذاب‌های موجود در جهنم که در آیات و روایات‏ به آن اشاره شده است، وجود «زَقّوم» در جهنم است؛ کلمه «زَقُّوم» سه‌بار در قرآن کریم آمده است:

توصیف درهای هفت‌گانه جهنّم
19 آگوست 2015

جنهم مظهر خشم و غضب خداوند متعال بوده و جایگاه بسیار بدی برای کفار، معاندین و گنه‌کاران است؛ در قرآن بیان شده که جهنم هفت در دارد و در روایات معصومین(علیهم‌السلام) نام این درها و کسانی‌که از این درها وارد جهنم می‌شوند بیان شده است؛ ما در این‌جا به بیان این روایات می‌پردازیم.

توصیف جهنم از زبان امام سجاد
19 آگوست 2015

امام سجاد(علیه‌السلام) در این دعا به درگاه خداوند متعال عرضه می‌دارد: «بار پروردگارا، من به تو پناه مى‏‌برم، از آتشى که تو به وسیله آن، بر کسى که معصیت تو را کرده است خشم و غضب کرده‌ای، و تهدید فرموده‌اى به سبب آن، کسى را که از راه رضا و خشنودى تو روی‌گردان است.

توصیف جهنم در قرآن
18 آگوست 2015

آیات توصیف کننده جهنم، بسیار زیاد است و ما برای رعایت اختصار، به ذکر این موارد اکتفا کردیم. با توجه به این آیات، واقعاً جا دارد آدمی بسیار مواظب رفتار و کردار خود باشد و به شدت از گناهان کبیره دوری کند و خود را با این کار از عذاب و خشم الهی و جهنم نجات دهد.

آن‌چه بالای درهای بهشت نوشته شده است
17 آگوست 2015

طبق روایاتی که از معصومین(علیهم‌السلام) به ما رسیده است، بهشت، هشت در دارد که از هر دری گروهی خاص از انسان‌ها وارد می‌شوند؛ هم‌چنین در برخی از این روایات، بیان شده که در بالای این درها چه چیزی نوشته شده است.

اوصاف بهشت در قرآن
16 آگوست 2015

قرآن کریم در آیات بسیاری به توصیف بهشت و پاداش مومنان پرداخته است؛ یکی از این موارد، سوره «الرحمن» است. در این سوره خداوند متعال به زیبایی به توصیف بهشت پرداخته و خصوصیات و جزئیات نعمت‌های بهشتی را شرح می‌دهد.

مصالح بهشت چیست؟
16 آگوست 2015

خداوند متعال در آیات بسیاری به مومنین و کسانی‌که اطاعت فرمان او را کرده و راه سعادت را در پیش گیرند، وعده بهشت و نعمت‌های فراوان داده است؛ امّا باید دید واقعاً این بهشت، در قبال چه عملی و چه کارهایی به انسان داده می‌شود.

بهشت، هشت و جهنّم هفت در دارد!
11 آگوست 2015

در روایات متعددی، معصومین (علیهم‌السلام) به توصیف بهشت پرداخته و نعمت‌های موجود در آن‌را بیان کرده‌اند؛ هم‌چنین بیان شده که بهشت چند در دارد و از هر دری چه افرادی وارد بهشت می‌شوند.

آیا هم‌اکنون بهشت و جهنمی وجود دارد؟
11 آگوست 2015

یکی از بحث‌های مهم در رابطه با «بهشت و جهنم» در میان علمای دین، این است که آیا بهشت و جهنم هم‌اکنون خلق شده‌اند و موجودند، یا نه موجود نیستند و در روز قیامت خلق خواهند شد؟

امیدوار کننده‌ترین آیه در قرآن کریم!
09 آگوست 2015

قرآن کریم کتاب انسان‌سازی و هدایت بشر است؛ در این کتاب مقدس آیات زیادی دال بر رحمت بی‌انتهای خداوند متعال وجود دارد که مایه آرامش و امید انسان بوده و برای ادامه مسیر بندگی بسیار موثر است.

چه کسانی مورد شفاعت قرار می‌گیرند؟
09 آگوست 2015

بحث «شفاعت»‏ در روز قیامت، یکی از بحث‌های بسیار مهم در دین مبین اسلام است و شفاعت نبی اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) مورد پذیرش تمام فرق اسلامی بوده و در آن اختلافی وجود ندارد.

«شفاعت» در چه زمانی خواهد بود؟
08 آگوست 2015

یکی از سوالاتی که در بحث «شفاعت» وجود دارد؛ این است که به راستی «شفاعت» در چه زمانی واقع می‌شود، آیا در عالم برزخ هم شفاعت وجود دارد، یا تنها مختص به روز قیامت است و نجات از جهنم؟

خصوصیات زنانی که مورد شفاعت حضرت زهرا قرار می‌گیرند
08 آگوست 2015

یکی از اعتقادات مورد اتفاق شیعه و اهل سنت، وجود شفاعت در روز قیامت است؛ به اعتقاد شیعه یکی از افرادی که مقام شفاعت را دارد و عده زیادی با شفاعت او به بهشت برین می‌روند، وجود نازنین حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) است

روز قیامت همه خلایق محتاج شفاعت او هستند
24 جولای 2015

طبق احادیثی که در باب شفاعت از شیعه و اهل سنت وارد شده، می‌توان گفت: همه مردم و همه مومنان، بلکه همه پیغمبران الهی به شفاعت حضرت محمد مصطفی(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و توسل به آن حضرت نیاز دارند،

«شفاعت» در روایات اهل بیت(علیهم‌السلام)
24 جولای 2015

اختصاصی ارجانیوز نویسنده: حجه الاسلام محمد فرضی پور یکی از اصول اعتقادی مذهب شیعه، بحث شفاعت است؛ که منکر آن‌را باید خارج از مذهب تشیع به حساب آورد؛ زیرا امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «هر کس که سه چیز را انکار کند از شیعیان ما نیست: معراج رسول الله(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و سوال و جواب در قبر و شفاعت».[۱] […]

شفاعت در نزد اهل سنت
20 جولای 2015

اگر به کتب معروف و معتبر حدیث اهل سنّت رجوع کنیم، به وضوح خواهیم دید که روایات شفاعت را نقل کرده و با توجه به آن‌ها، باید ملتزم به شفاعت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) باشند

«شفاعت» از سنّت‌های الهی است
20 جولای 2015

از مجموع کلماتی که در کتب لغت آمده می‌توان نتیجه گرفت: شفاعت به معناى تقویت کردن و امداد نمودن و نیرو بخشیدن به چیزى و یا به کسى است که ضعیف و نیازمند به کمک، معاونت و نیرو باشد.

در قیامت، از نعمت ولایت سوال می‌شود
18 جولای 2015

قرآن کریم در سوره تکاثر می‌فرماید: «ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیم [تکاثر/ ۸] سپس در آن روز، همه شما از نعمت‌هایى که داشته‏‌اید سوال خواهید شد». طبق این آیه خداوند متعال در روز قیامت از نعمت‌هایی که به انسان داده است سوال می‌پرسد که آیا آن‌ها را در راه درست استفاده کرده‌ایم یا خیر؟