×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Wednesday, 14 April , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
یقظه و بهره مندی از نفحات الهی

اختصاصی ارجانیوز

نویسنده:حجت الاسلام محسن جیرانی

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد اخلاق آیت الله تحریری که از شاگردان ممتاز عارف بالله«آیت الله سعادت پرور»و شاگرد معنوی «آیت الله العظمی بهجت»بوده است،در کتاب شرح حدیث عنوان بصری آورده اند که…

[divider]

“ارتباط انسان با موجودات این عالم اورا در خواب غفلت فرو می برد و از شور و حرارت توجه به عالم قدس-که جان و حقیقتش از آن جا است-غافل می گرداند مگر پیامبران و اولیای الهی-علیهم السلام-که عهد ازلی خویش را در عالم دنیا از یاد نبرده و بر میثاق عبودیت پروردگار متعال استوار باقی مانده اند.

البته خداوند-تبارک و تعالی-به جهت رحمت بی انتهایش اسباب بیداری را برای همگان به نوعی در وجود انسان(با ایجاد نقص محدودیت ها و ضعف ها)و در عالم(با برخورد با ناملایمات و ناکامی ها)قرار داده است تا هر انسانی که به کمترین مرتبه ی درک از خود و عالم می رسد به عالم قدس و بی انتهای ربوبی متوجه گردیده و در برابر آن اظهار خضوع کند(اعراف/۹۴:و در هیچ شهری پیامبری نفرستادیم مگر آن که مردمش را به سختی و رنج دچار کردیم تا مگر به زاری در آیند.)

چه بسیار انسان هایی که بر اثر اتفاق ها یا حوادثی به ناگاه از خواب غفلت بیدار شده و با پشت پا زدن به بساط چند روزه ی دنیا به سوی محبوب رو می کنند برخی نیز با توجه به سالم بودن فطرت الهی آنها و تنبه از دعوت نورانی پیامبران و اولیای الهی علیهم السلام حجاب غفلت از چهره ی فطرت آنها کنار می رود و در نتیجه با استمداد از ائمه علیهم السلام و کمک استاد و مربی نفوس به تربیت جان خویش مشغول می گردند و خداوند منان هم به اقتضای رحمتش گاهی به انسانهایی با آمادگی قبلی تنبه های ویژه ای داده و به سوی خویش دعوت خاص می نماید چنان که به حضرت داود علیه السلام وحی می کند:(ان لله فی ایام دهرکم نفهات الا فترصدوا لها. به راستی برای خداوند در ایام عمرتان نسیم هایی است آگاه باشید که آن ها را در یابید).

و هر مقدار انسان در جهت این نسیم ها قرار گیرد و از آن استفاده کند عنایت های حق تعالی به او بیشتر شده و پرده ی حجاب ها کنار زده می شود تا حقایق را درک کند.

پس لازم است پس از نعمت تنبه و بیداری از جانب حضرت حق تا فرصت چند روز عمر باقی است با این کاروان همراه شده و از جلوه های دروغین و فانی دنیا روگردانید چنان که امام علی علیه السلام می فرماید:فرصت مانند ابر می گذرد.پس فرصت های خوب را در یابیید.

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش            کی روی؟ره ز که پرسی؟چه کنی؟چون باشی؟

نوبهار است در آن کوش که خوش دل باشی           که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

    عامل پیدایش این نسیم ها در زندگی انسان،ممکن است بروز اتفاق ها و یا حوادث گوناگونی باشد،اما آنچه مهم است،بهره مندی کامل از چنین رویداد های تحول آفرین است که گاه به صورت تنبّه و پشیمانی نسبت به عملکرد سست گذشته ی خویش و یا به صورت اشتیاق به درجات و کمالاتی که باید پیمود،جلوه مینماید.

چه بسیار عارفان و واصلانی که آغاز حرکت سعودی آنان استفاده ی صحیح از چنین فرصت هایی بوده است.

فضیل عیاض،یکی از عارفان نامی،قبل از تحول درونی و توبه ی نصوح،به دزدی و راهزنی مشغول بود.شبی کاروانی می گذشت،در میان کاروان فردی قرآن تلاوت می کرد،در این هنگام این آیه به گوش فضیل رسید:

حدید/۱۶      “ألم یأن للذین آمنو أن تخشع قلوبهم لذکر الله”      “آیا برای کسانی که ایمان آورده اند هنگام آن نرسیده که دل هایشان به یاد خدا نرم(فروتن)گردد.

این آیه،تیری بود که بر جان فضیل نشست و پاسخ داد: آری،وقت آن رسیده است! و از آن پس،تحولی شگفت در جان وی پدید آمد و شروع به جبران گذشته خود نمود.

منم غریب دیار و تویی غریب نواز          دمی به حال غریب دیار خود پرداز

درون سینه،دلم چن کبوتران بتپید       چه آتشی است که بر جان ما نهادی باز

      همیشه کسانی بوده اند که زمینه های تربیتی مناسبی داشته اند و فطرت خود را به حجاب های عالم ماده نیالوده بودند.ائمه-علیهم السلام-وقتی با این افراد مواجه می شدند،آنان را از خواب غفلت بیدار کرده و راه بندگی خداوند را به آنان نشان می دادند.

روزی حضرت موسی بن جعفر-علیهماالسلام-از کنار خانه ای می گذشت که شنید صدای ساز و آواز و غنا از آن خانه بلند است.حضرت-علیه السلام-از کنیزی که از آن منزل بیرون آمده بود،پرسید:ای کنیز!صاحب این خانه آزاد است یا بنده؟گفت:آزاد است.فرمود:راست گفتی،اگر بنده بود از مولای خود می ترسید!کنیز هنگامی که به منزل برگشت،آقای او«بُشربن حافی»،در حالی که بر سر سفره ی شراب نشسته بود،از وی پرسید:چرا دیر آمدی؟کنیز جریان ملاقات خود را با حضرت موسی بن جعفر-علیهماالسلام-و سخنان ایشان را به وی گفت.بُشر با پای برهنه بیرون دوید،با عجله خدمت آن حضرت رسید،عذر خواست و با گریه،اظهار شرمندگی نمود و به وسیله ی آن حضرت توبه نمود.

انقلاب روحی،بر اثر کلام حضرت،بُشر را فرا گرفت،به حدی که در زمره ی اهل معرفت قرار گرفت.

 

منبع:کتاب شرح حدیث عنوان بصری از حضرت استاد آیت الله تحریری،ص۲۴

 

 

 

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •