×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱۴ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Saturday, 4 July , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مادی‌گراها می‌گویند خدایی وجود ندارد!

ممکن است با شخصی که تفکر مادی‌گرایی دارد و وجود خداوند متعال را انکار می‌کند روبرو شوید، آن‌ها معتقدند: عالم با این عظمت خدایی فراتر از عالم ماده ندارد و هر چه هست همین ماده و دنیاست. شما هم با دلایل فلسفی و عقلی ثابت می‌کنید که عالم به یک واجب الوجود نیاز دارد که متکی به خود است و بی‌نیاز از غیر، که نامش خداست. او نیز بپذیرد که عالم نیاز به واجب الوجود دارد، اما در جواب بگوید: واجب الوجود همین ماده و دنیای پیرامون ماست و فراتر از عالم ماده چیزی وجود ندارد.

می گوید: شما معتقد هستید خدا از روز اول بوده و آفریننده نمی‌خواهد و بی‌نیاز از غیر است؛ ما نیز معتقدیم ماده این اوصاف را دارد، یعنی از روز اول بوده و متکی به خود است و از اول بوده و تا ابد هم خواهد بود. یعنی همان حرفی که شما در مورد خدا می‌گویید، ما در مورد ماده می‌زنیم. شما معتقدید خدا خالق نمی‌خواهد، ما معتقدیم دنیا و ماده خالق نمی‌خواهد. لذا خدای شما همان ماده است، شما اشتباه فکر می‌کنید.

اتقاقا قوانین فیزیک را هم به خدمت گرفتند و می‌گویند امروزه فیزیک نیز ثابت کرده است که «مقدار ماده و انرزی ثابت است» هرگز از بین نمی‌رود، تنها به هم تبدیل می‌شوند، یعنی این ماده و انرزی تا ابد وجود دارند، و این یعنی این‌که خدا همین ماده است و از بین نمی‌رود. خلاصه این که می‌گویند: ما هم قبول داریم که یک واجب الوجود نیاز است، ولی آن موجود متکی به خود، ماده است نه آن خدایی که شما می‌گویید.

در این‌گونه موارد است که شناخت صفات و ویژگی‌های واجب الوجود و خداوند متعال ضرورت پیدا می‌کند؛ ما معتقدیم عقل سلیم می‌گوید خداوند متعال(واجب الوجود) باید ویژگی‌هایی داشته باشد که آن ویژگی‌ها در ماده نیست لذا ماده نمی‌تواند، خدای مد نظر عقل باشد.
من از همه عزیزان خواهش می کنم ما را برای پاسخ به این شبهه تا آخر همراهی کنن چون در یک پست نمی‌شود جواب داد، و پست‌های بعدی را هم پی‌گیری کنند.

توضیح بیشتر:

مادی‌گراها یا به اصطلاح فلسفی «ماتریالیسم» به طور کلی منکر وجود خداوند متعال هستند و معتقند چیزی فراتر از عالم ماده وجود ندارد، ماده از همان اول بوده و خواهد بود. آن‌ها معتقد به «پوزیتویسم منطقی» هستند، یعنی: آن چه در آزمایشگاه قابل تجربه هست و توسط حس‌های پنچ‌گانه انسان قابل شناخت است، وجود دارد؛ ولی آن‌چه را که نمی‌شود به وسیله حس‌های پنچ‌گانه انسان تجربه کرد نیست و وجود ندارد.

خدای مورد ادعای الهیون(در تمام ادیان) هم چون به وسیله حس قابل درک و آزمایش نیست، پس نیست و وجودی در خارج ندارد و تنها خیال بافی ذهن بشر آن را ایجاد کرده است. پس اصالت با ماده و حس انسان است و آن چه را درک می‌کند، درست است و وجود دارد، و آن‌چه را که نتوانست درک کند و حس کند، نیست و وجود خارجی ندارد.

این‌جاست که شناخت اوصاف و ویژگی‌های خداوند متعال بسیار ضروری است، ما معتقدیم: خداوند متعال باید ویژگی‌هایی داشته باشد که هرگز آن ویژگی‌ها در ماده وجود ندارد، به بیان دیگر ماده دارای نقایص و کمبودهایی است که آن نقص‌ها در خداوند متعال راه ندارد، لذا عقل سلیم می‌گوید چون ماده داری این نقایص است نمی‌تواند خداوندی باشد که عالم را خلق کرده است. ما در علم کلام اسلامی با چندین دلیل محکم و قوی ثابت خواهیم کرد که این ماده نمی‌تواند آن «واجب الوجود» و خدای عالم باشد.

لذا برای طولانی نشدن بحث جواب را به پست‌های آینده موکول می‌کنیم، و از همه دوستان خواهش می‌کنم حال که شبهه را ملاحظه کردند، جواب را هم دنبال کنند و پست‌های بعدی را مطالعه کنند.
——————
(می تونید برای مطالعه به کتاب آموزش فلسفه و آموزش عقاید آیت الله مصباح یزدی ج۱ مراجعه کنید).

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •