×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تغییر سرنوشت به دست کیست؟

سنت خداوند متعال بر این بنا شده است که انسان را در انتخاب آینده خود مختار قرار دهد، چه آینده فردی و چه آینده اجتماعی. قرآن در این باره می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم[ خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتى) را تغییر نمی‏ دهد مگر آنکه آنها خود را تغییر دهند».

جمله «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم» که در دو مورد از قرآن با تفاوت مختصرى آمده، یک قانون کلى و عمومى را بیان می کند، قانونى سرنوشت ‏ساز و حرکت آفرین و هشدار دهنده! این قانون که یکى از پایه‏ هاى اساسى جهان بینى و جامعه ‏شناسى در اسلام است، این قانون به ما می گوید مقدرات شما قبل از هر چیز و هر کس در دست خود شما است، و هر گونه تغییر و دگرگونى در خوشبختى و بدبختى اقوام، در درجه اول به خود آنها بازگشت می کند، شانس و طالع و اقبال و تصادف و تاثیر اوضاع فلکى و مانند اینا هیچ کدام درست نیست.

به تعبیر دیگر: این اصل قرآنى یکى از مهم‌ترین برنامه‏ هاى اجتماعى اسلام را بیان می کنه و به ما می گوید: هر گونه تغییر بیرونى، متکى به تغییر درونى ملتهاست، و هر گونه پیروزى و شکستى که به قومى می رسد، از همین جا سرچشمه می گیرد. بنابراین؛ کسانی که همیشه براى تبرئه خود به دنبال «عوامل برونى» هستند، و قدرت هاى سلطه‏ گر و استعمار کننده را همواره عامل بدبختى خود می شمارند، سخت در اشتباهند؛ چرا که اگر این قدرت هاى جهنمى پایگاهى  در درون یک جامعه نداشته باشند، کارى از آنان ساخته نیست.

این اصل قرآنى می گوید: براى پایان دادن به بدبختی ها و ناکامی ها باید دست به انقلابى از درون زد، یک انقلاب فکرى و فرهنگى، یک انقلاب ایمانى و اخلاقى، و به هنگام گرفتارى در چنگال بدبختی ها باید فورا به جستجوى نقطه‏ هاى ضعف خویشتن بود.

به هر حال این درسى است براى امروز و فردا، و فردا هاى دیگر، براى همه مسلمان ها، و همه نسل هاى آینده! و قطعا تنها رهبرانى پیروز و موفق هستند که ملت خود را بر اساس این اصل رهبرى کنند، تاریخ اسلام و تاریخ معاصر مملو است از شواهدى که بر این اصل اساسى و جاویدان دلالت دارد.[۱]

نشانه بارز این مطلب مردم دلیر و انقلابی ایران بودند که با غیرتی وصف ناشدنی، و با پیروی از مردی آسمانی توانستند، کاری را انجام دهند که تمام مردم و قدرت های دنیا باور نمی کردند؛ این مردم با نیروی ایمان خود، حکومتی را سرنگون کردند که ۲۵۰۰ سال سابقه داشت و توسط بزرگ‌ترین قدرت های دنیا اداره و پشتیبانی می شد.

————————————————-

پی‌نوشت

[۱]. برگرفته از تفسیر نمونه، ج‏۱۰، ص ۱۴٫

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true