×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 13 August , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
استقلال و پرسپولیس به مزایده گذاشته شدند+جزئیات پرونده و عکس

به گزارش ارجانیوز: خریداران استقلال و پرسپولیس باید حداکثر در مدت سه ماه از تاریخ واگذاری، نسبت به تاسیس یک شرکت سهامی و سپس انتقال موارد خریداری شده به شرکت تاسیس شده اقدام کند و دو باشگاه فعلی نیز تا تیر ۹۴ منحل خواهند شد.

جزئیات قیمت‌گذاری و شرایط کامل واگذاری سرخابی‌ها

سازمان خصوصی‌سازی به استناد تکالیف مقرر در قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوبات هیئت واگذاری، سایر قوانین و مقررات و در اجرای حکم مندرج در بند (ع) تبصره (۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور و نیز مطابق مفاد ماده (۶) آئین نامه ماده (۱۹) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ اقدام به برگزاری مزایده واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس در روز دوشنبه ۲۷ بهمن خواهد کرد.، دارایی های به شرح جدول ذیل را از طریق مزایده واگذار نماید.

جزئیات قیمتگذاری و قیمت پایه ۵۸۰ میلیاردی برای سرخابی‌ها

بنابر اعلان این سازمان اسم و علامت تجاری(برند) و دارائی های ثابت متعلق به شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران – سهامی خاص در مجموع به ارزش ۲۹۰ میلیارد تومان در روز دوشنبه ۲۷ بهمن به مزایده گذاشته می شود.

بر اساس این گزارش، اسم و علامت تجاری(برند)، مجموعه ورزشی شهید مرغوبکار و  تاسیسات و تجهیزات مجموعه به مساحت عرصه ۳۸۵۰۰ مترمربع و ۴۲۸۹ مترمربع اعیان، ساختمان مرکزی شرکت به مساحت عرصه ۲۲۴ مترمربع و ۹۰۰ متر مربع اعیان و ملک واقع در منطقه تلو به مساحت عرصه ۳۰ هزار متر مربع از جمله دارایی ها و املاک باشگاه استقلال برای واگذاری هستند.

همچنین اسم و علامت تجاری(برند) و دارائی های ثابت متعلق به شرکت فرهنگی ورزشی پیروزی(پرسپولیس) – سهامی عام نیز در مجموع به ارزش ۲۹۰ میلیارد تومان در روز دوشنبه ۲۷ بهمن به مزایده گذاشته می شود.

اسم و علامت تجاری(برند)، مجموعه ورزشی شهید درفشی فر و تاسیسات و تجهیزات مجموعه به مساحت عرصه ۱۷۹۶۹ مترمربع و مساحت اعیان ۴۱۲۵ مترمربع بعلاوه ساختمان مرکزی شرکت به مساحت عرصه ۱۹۴ مترمربع و مساحت اعیان ۷۵۰ مترمربع از جمله دارایی ها و املاک باشگاه پرسپولیس برای واگذاری هستند.

شرایط پرداخت مبلغ پیشنهادی

این گزارش می افزاید: مبلغ سپرده شرکت در واگذاری این دو تیم نیز ۸۷ میلیارد ریال تعیین شده و قرار است دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به صورت ۴۰ درصد نقد و بقیه اقساط دو ساله واگذار شوند و خریدار هم ۲۰ روزکاری پس از قطعیت معامله، زمان دارد تا وجه نقد پیشنهادی خود را بپردازد.

فواصل زمانی اقساط از یکدیگر نیز شش ماهه و نرخ سود فروش اقساطی پانزده درصد ( ۱۵% ) می باشد و در واگذاری های اقساطی، خرید کلا نقدی بلامانع است.

معادل مانده اقساطی مورد معامله هم تا پرداخت کامل بهای آن نزد فروشنده به عنوان وثیقه باقی خواهد ماند و حداقل معادل۵۰ درصد از مانده بدهی ناشی از اقساط، اسناد تضمینی دریافت می شود.

همچنین خریداران قبلی سهام بلوکی اقساطی از سازمان خصوصی سازی که در اجرای قراردادهای منعقده، اقساط آنان معوق گردیده، تا تسویه بدهی های قبلی، حق شرکت در مزایده و خرید دارائی های عرضه شده استقلال و پرسپولیس را نخواهند داشت.

بر این اساس چنانچه برنده مزایده در مهلت مقرر از تاریخ ابلاغ توسط این سازمان، نسبت به پرداخت ثمن نقدی معامله و ارائه اسناد تضمین اقدام ننماید، هیچ‌گونه ادعایی نسبت به مبلغ سپرده نداشته و سپرده وی در اسرع وقت به نفع سازمان ضبط خواهد شد.

همچنین نقل و انتقال دارائی ها در چارچوب قرارداد فیمابین انجام خواهد گرفت و کلیه هزینه های مربوط به نقل و انتقال دارایی ها و ترفین بر عهده خریدار خواهد بود. بعلاوه این که از نظر سازمان خصوصی سازی اقدام به شرکت در مزایده به معنی اطلاع و رعایت کامل و قبول شرایط مزایده و اسناد آن است و خریداران موظف به رعایت مفاد آن می باشند.

افزون بر این؛ روز پس از آخرین مهلت مجاز خریدار برای پرداخت بخش نقدی ثمن معامله به عنوان مبدا زمانی دوران بازپرداخت اقساط خواهد بود.

زمان مزایده آبی و قرمزها

پاکت‌های شرکت در این مزایده راس ساعت ۱۴روز دوشنبه(۲۷ بهمن) در سازمان خصوصی‌سازی گشوده خواهد شد و حضور پیشنهاددهندگان یا نمایندگان قانونی آنان با در اختیار داشتن مدارک شناسائی و دلیل نمایندگی در جلسه آزاد است.

همچنین مبلغ ۵۸۰ میلیارد تومانی تعیین شده، قیمت پایه کل دارائی های قابل واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ابوده و بدیهی است بالاترین قیمت ‌‌پیشنهادی در مزایده مبنای ثمن معامله قرار می‌گیرد و به درخواستهای خارج از فرم مزایده ترتیب اثر داده نخواهد شد.

چگونگی شرکت در این رقابت

بر پایه این گزارش؛ سپرده نقدی جهت شرکت در مزایده سرخابی‌ها می‌بایست صرفا به صورت نقدی و به حساب سیبا شماره ۲۱۷۰۱۵۹۰۰۸۰۰۲ نزد بانک ملی ایران- شعبه مسجد جامع شهرک قدس کد (۱۴۵۸)، قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی ایران واریز و اصل فیش و پیشنهاد خرید (صرفا در قالب فرم درخواست شرکت در مزایده) بصورت دو پاکت جداگانه درون یک پاکت لاک و مهر شده، حداکثر تا آخر وقت اداری روز یکشنبه(۲۶ بهمن) به سازمان خصوصی سازی تسلیم و رسید دریافت شود.

همچنین تاخیر در انتقال وجه به این حساب و ارائه هر گونه چک منجر به رد پیشنهاد از سوی سازمان خصوصی سازی خواهد شد.

توصیه به متقاضیان

همچنین سازمان خصوصی سازی به متقاضیان خرید این دو باشگاه توصیه کرده به علت امکان تاخیر در انتقال وجه ناشی از عملیات سیستم بانکی، از انتقال وجه سپرده به حساب تعیین شده در زمان مقرر اطمینان حاصل کنند و چنانچه حداکثر تا قبل از جلسه مزایده، مبالغ سپرده شرکت در مزایده هر یک از متقاضیان(که در مهلت اعلام شده در این آگهی اقدام به واریز آن نموده اند) به حساب اعلامی این سازمان منتقل شده باشد، پاکت پیشنهاد قیمت مربوط به آن، گشوده خواهد شد و در غیر این صورت پاکت پیشنهاد قیمت گشوده نشده و عینا مسترد خواهد شد.

اهلیت خریدار باید تایید شود

این گزارش می افزاید: شروط نداشتن “بدهی معوق بانکی”، “عدم سابقه محکومیت موثر کیفری” و “عدم سوء سابقه امنیتی ثبت شده”، جزو شرایط اهلیت متقاضیان تعیین شده است و بر این اساس سازمان خصوصی سازی پس از برگزاری مزایده و قبل از اعلام برنده، این سه مورد را از مراجع ذی صلاح استعلام و نتیجه به وزرای عضو هیات واگذاری گزارش می کند و پس از تایید صلاحیت توسط وزرای یاد شده، اعلام برنده نهائی صورت خواهد پذیرفت.

اعمال محدودیتهایی برای خریداران سرخابی‌ها

همچنین متقاضیان شرکت در مزایده استقلال و پرسپولیس نمی توانند همزمان در مزایده هر دو باشگاه شرکت کنند و دارندگان سهام کنترلی باشگاه های ورزشی با فعالیت مشابه نیز مجاز به شرکت در مزایده نیستند.

توضیحاتی در مورد املاک این دو باشگاه

بر اساس این گزارش؛ مالکیت ساختمان دفتر مرکزی «شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران» و  «شرکت ورزشی فرهنگی پیروزی (پرسپولیس) » بنام فدراسیون فوتبال می باشد و شرایط و نحوه انتقال سند مالکیت این ساختمان ها متعاقبا از طریق انتشار اطلاعیه تکمیلی به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

مالکیت مجموعه ورزشی شهید مرغوبکار و مجموعه ورزشی شهید درفشی فر موضوع مصوبه شماره ۲۰۳۱۷۹/ت۴۸۶۶۳هـ مورخ ۱۷/۱۰/۱۳۹۱ هیات محترم وزیران نیز توسط وزارت ورزش و جوانان بنام خریداران منتقل خواهد شد.

همچنین مالکیت زمین تلو که به نام شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران است در دفترخانه اسناد رسمی بنام خریدار منتقل می شود.

تکالیفی برای مالکان جدید پس از قطعیت معامله

این گزارش می افزاید: خریداران هر یک از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید حداکثر طی سه ماه از تاریخ واگذاری، نسبت به تاسیس یک شرکت سهامی و سپس انتقال موارد خریداری شده به شرکت تاسیس شده اقدام نکنند و سهام شرکت تاسیس شده به میزان حصه غیر نقدی معامله نزد سازمان خصوصی سازی توثیق می شود.

پیشکسوتان مقدم بر هواداران

همچنین خریداران باید ۲۰ درصد سهام شرکتهای تاسیس شده را در مدت سه ماه از تاریخ تاسیس به پیشکسوتان و هواداران(اولویت پیشکسوتان) همان باشگاه، که اسامی، شرایط، نحوه شناسایی و میزان قابل تخصیص به آنان توسط وزارت ورزش و امور جوانان تعیین و به سازمان خصوصی سازی اعلام می شود، با قیمت و شرایط خریداری شده یا قیمت کمتر و شرایط سهل تر واگذار نمایند.

استقلال و پرسپولیس فعلی منحل می شوند

بر پایه این گزارش؛ پس از انعقاد قرارداد قطعی واگذاری، وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت ورزش و امور جوانان تشریفات انحلال دو شرکت «فرهنگی ورزشی استقلال ایران» و « ورزشی فرهنگی پیروزی (پرسپولیس)» را به عمل می آورد.

بعلاوه این که پاسخگویی به کلیه دعاوی له و علیه استقلال و پرسپولیس در سنوات قبل و بعد، بر عهده شرکت های فعلی خواهد بود.

تعیین تکلیف اسپانسرها

افزون بر این؛ قراردادهای اسپانسری شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران و شرکت ورزشی  فرهنگی پیروزی(پرسپولیس)، تا پایان فصل ۹۴-۹۳ لیگ برتر فوتبال(۳۱ تیر ماه ۱۳۹۴) معتبر خواهد بود و بهره مندی و استیفای خریداران نسبت به حقوق اسم و علائم تجاری (برند) و دارائی های خریداری شده، از ابتدای مرداد ماه سال ۱۳۹۴ تعیین شده است.

خریداران مکلف به رعایت ضوابط وزارت ورزش هستند

همچنین صدور مجوز فعالیت ورزشی این باشگاه ها (شرکتهای تاسیس شده توسط خریداران) و تعیین ضوابط صلاحیت حرفه ای هیات مدیره باشگاه های ورزشی توسط وزارت ورزش و امور جوانان صورت خواهد پذیرفت و خریداران ملزم به رعایت موارد اعلامی این وزارتخانه هستند.

نکاتی که خریداران باید به آنها توجه کنند

بنابر اعلان سازمان خصوصی سازی  کسب اطلاعات کافی و وافی از وضعیت دارائی های قابل واگذاری استقلال و پرسپولیس قبل از تاریخ انجام معامله بر عهده متقاضیان است و خریدار بعد از واگذاری حق هیچ‌گونه ادعا علیه سازمان به استناد نداشتن اطلاعات لازم مربوط به دارائی های مورد معامله مربوطه را ندارد.

همچنین متقاضیان متعهدند مشمول ماده ۲۴ قانون اجرای  سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۸۷ نباشند.

بعلاوه این که خریدار هر یک از این دو باشگاه متعهد است چنانچه فعالیت بنگاه بر اساس تشخیص و ابلاغ سازمان پدافند غیرعامل متضمن امور حساس امنیتی و طبقه‌بندی حیاتی باشد، در اداره هر یک از مجموعه های آبی و قرمز و مدیریت امور، ضوابط مربوطه ابلاغی از این مرجع را به دقت رعایت و اجرا کنند.

همچنین موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای تابعه و وابسته آنها موضوع ماده ۵ قانون محاسبات عمومی مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن که متقاضی خرید هستند، متعهد می شوند، موضوع ماده ۶ اصلاحی قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را رعایت نموده و در زمان معامله مشمول آن نباشند. بدیهی است، مسئولیت ناشی از عدم رعایت آن به عهده خریدار خواهد بود.

افزون براین؛ خریدار مکلف است نسبت به رعایت مواد (۴۴) و (۴۵) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی اقدام کند و در غیر این صورت گزارش تخلفات به شورای رقابت داده خواهد شد.

و در پایان خریداران ملزم به رعایت دستورالعمل حفاظت و مراقبت از اماکن مورد واگذاری در اجرای قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، مصوب شورای امنیت کشور از جمله تبصره (۱) ماده (۷) آن خواهند بود و مکلفند در واگذاری موارد خریداری شده به سایر اشخاص نیز (در آتی) این شرط را رعایت نکنند.

منبع: تسنیم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •