×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Sunday, 5 July , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ضرورت رسیدگی به پرونده‌‌ هاشمی و مرتضوی

احمد توکلی:از قوه قضاییه برای پیگیری پرونده رحیمی سپاسگزاریم/ ضرورت رسیدگی به پرونده‌‌ هاشمی، مرتضوی و کرسنت

در ادامه برنامه، احمد توکلی نماینده تهران، اسلامشهر، ری و شمیرانات گفت: از سال ۱۳۶۴ روزنامه‌نگاری را آغاز کردم و هنوز هم به این کار ادامه می‌دهم و به آن افتخار می‌کنم و هیچ گاه مسئولیت‌ها باعث نشد که این شغل را کنار بگذارم.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات تصریح کرد: زمانی در روزنامه رسالت نوشتم که رئیس کمیسیون پست تلفن و تلگراف با خانواده و محافظانش با دعوت NBC به سئول رفته و این زمانی اتفاق افتاد که NBC در حال مذاکره با پست و تلگراف بود تا سوییچ بفروشد، بعد از آن رئیس کمیسیون با من تماس گرفت چرا این مطلب را نوشته‌ای که من در پاسخ به وی گفتم چرا رفتی که حال مورد اتهام قرار بگیری و بعد از آن حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با من تماس گرفت و گفت چرا آبروی مؤمن را بردی و من در پاسخ به وی گفتم وقتی مؤمنی در مقام سیاسی سؤاستفاده می‌کند، خیانت به ملت ایران کرده است

وی در ادامه گفت: روزنامه‌نگارها و سیاستمدارها باید سیستم خودشان و دیگران را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند و این روحیه بهترین روحیه برای روزنامه‌نگاران است و اگر استقامت داشته باشند میان مسئولان و روزنامه‌نگاران تأثیرگذار خواهد بود.

توکلی بیان داشت: من از قوه قضاییه تشکر می‌کنم و نباید زحمات آن‌ها را و اعلام حکم رحیمی را کوچک گرفت، اگرچه باید بهتر از این می‌بود اما جای تشکر و قدردانی دارد و امیدوارم به پرونده‌های دیگری مانند هاشمی، مرتضوی، دیگران و کرسنت رسیدگی شود.

نمانیده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر خاطرنشان کرد: البته باید رسیدگی به پرونده‌ها با دقت و عدالت باشد و از یک جهت متأسف هستیم که در جمهوری اسلامی ایران معاون رئیس جمهورش تحت پیگیر قانونی باشد اما از این که پیگیری شده متشکر هستیم.

نادران: باید از مقام معظم رهبری که بانی و پیگیر مبارزه با فساد بودند، تشکر کرد/ در برخورد با فساد هیچ برخورد جناحی وجود ندارد

الیاس نادران، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر گفت: باید در ابتدا از مقام معظم رهبری که بانی و پیگیر مبارزه با فساد بودند، تقدیر وت شکر کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: در جریان افشای فساد شهرام جزایری، زمانی که اولین فرد چک اهدایی وی را رد کرد و پیگیر ماجرا شد، شناسایی و پیگیری این فساد در نهادهای مختلف پایه‌گذاری و ریشه دواند که پیگیری‌ها بعداً به طور نسبی به نتیجه رسید.

وی در ادامه افزود: در پرونده‌های مختلف فساد اقتصادی تاکنون موارد متعددی داشته‌ایم که علی رغم پیوند قدرت سیاسی و صاحبان ثروت، صاحبان قدرت سیاسی مشمول محاکمات علنی و قضایی در سطحی که امروز شاهد بودیم، مشاهده نکرده‌ایم و این اولین باری است که چنین حکمی در قبال فرد بلندپایه سیاسی داده می‌شود.

نادران بیان داشت: اگر قرار است مدال شجاعتی داده شود باید به قاضی پرونده یعنی مدیرخراسانی داده شود که با توجه به تحمل فشارها حکم خود را صادر کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: به علت وسعت جرایم این حکم باید بیشتر می‌بود اما حکم همان است که قاضی صادر کرده اما شنیده‌ام که پرونده هنوز مفتوح است تا به بقیه موارد پرونده رحیمی رسیدگی شود.

وی در ادامه افزود: فساد موجب ناامن شدن محیط اقتصادی و اجتماعی جامعه است و همین که خود این امر به دستمایه‌ای تبدیل می‌شود و به تخریب اساس نظام و مسئولان پاکدست کشور که در حال زحمت هستند و همچنین به بهانه‌ای تبدیل می‌شود برای اتهام زنی برای رسانه‌های خارجی که بسیار بر روی آن مانور می‌دهند.

نادران گفت: ما به حق باور داریم و به دنبال یک الگوی دینی برای کشورمان هستیم بنابراین باید دقت و حساسیت ما نسبت به سایر کشورها باید بیشتر باشد، به خصوص در افرادی که امکان انجام فسادشان بیشتر است باید مبارزه با فساد بیشتر باشد.

وی تصریح کرد: اما این فساد نباید در کشور با سیاه‌نمایی همراه باشد و در حدی گفته شود که بزرگ‌نمایی شود تا این امر کمک به دشمنان نظام نکند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: در برخورد با فساد هیچ برخورد جناحی وجود ندارد، به خصوص در پرونده جزایری که وی به همه باج می‌داد تا پشتیبانان سیاسی برای خود درست کند تا از آن برای اهداف شخصی خود سؤاستفاده کند و تمام کسانی که می‌خواهند نظام اسلامی را توسعه دهند باید با فساد به صورت پیگیرانه مبارزه کنند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر افزود: امروز در کشور مسائل مختلفی پیش می‌آید و تهمت‌هایی به افراد زده می‌شود و ما امروز در مجلس گزارش‌هایی در مورد نقل و انتقالات به دستمان می‌رسد اما مبنای ما استماع صحبت‌های افراد مورد اتهام است که اگر از طریق مشکل حل و فصل نشد، از طریق اطلاع رسانی و فشار افکار عمومی کار را به نتیجه می‌رسانیم.

وی در ادامه افزود: دوستان ما در مجلس هفتم با ریاست رحیمی در دیوان محاسبات کشور مخالف بودند و امروز شاهدیم که حداد و صحبت‌های آنان به اثبات رسیده و نمایندگان در جمع‌های خصوصی مانند کمیسیون‌ها مسائل پرونده رحیمی را بازگو می‌کردند که ریاست وی را و دیوان محاسبات کشور منتفی می‌کرد. عدله‌ها کافی بود اما مجلس دیر به نتیجه رسید و تا پایان مجلس هفتم طول کشید و بعد هم ماجرای بعد از آن پیش آمد.

نادران گفت: در سال ۸۸ که رحیمی معاون ریاست جمهوری شد، آغاز بحث ما نمایندگان با وی نبود بلکه از سال ۱۳۸۳ که رحیمی می‌خواست رئیس دیوان عدالت کشور بشود این بحث را داشتیم اما به دلیل آن که در سال ۱۳۸۸ به سمت معاون اول رئیس جمهور منصوب شد که می‌توانست طبق قانون اساسی در صورت نبود رئیس جمهور جانشین وی باشد، برای ما قابل تحمل نبود که شخصی که خود درگیر فساد است، در همچین جایگاهی بنشیند و دوستان دیگر سکوت نکردند و پیگیری‌های قضایی را به صورت جدی دنبال کردند پرونده وی از حالت سکون درآمد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بیان داشت: از قوه قضاییه بسیار متشکرم که این موضوع را پیگیری کرد و بنده شاهد بودم که رئیس قوه قضاییه و دستگاه قضا که از سال ۸۸ که پرونده رحیمی علنی شد چه فشارهایی را تحمل کرد و امیدواریم در مورد بقیه پرونده‌ها هم به صورت عادلانه و قاطعانه و به موقع رسیدگی کند تا باعث شود بقیه برای ورود به این مسائل احتیاط کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: مجلس هشتم علی‌رغم فشارهایی که بود نامه‌ای را با امضای ۲۱۶ نماینده به ریاست قوه ارسال کرد و ضمن حمایت از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده دانه‌درشت‌های فساد اقتصادی توانست سربلند بیرون بیاید و وظیفه خود را انجام دهد و امیدواریم هزینه برای مفسدان آنقدر زیاد باشد که به سمت فساد نروند.

زاکانی: فردی که ۸۵۰ هزار دلار در پرونده کرسنت رشوه گرفته بود، امروز به عنوان واردکننده بنزین مدال می‌گیرد

«علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، در مراسم تقدیر از پیشتازان عرصه مبارزه با فساد اقتصادی که صبح امروز در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به این که اصل فساد انگیزه‌های الهی و هدف غایی انقلاب اسلامی را هدف قرار می‌دهد، گفت: افرادی که به دنبال ایجاد فساد هستند در واقع به دنبال مبارزه با اصل انقلاب اسلامی و مخدوش کردن وحدت مردم هستند.

وی ادامه داد: عناصر فاسد جناح‌های سیاسی را در خدمت می‌گیرند و ممکن است برخی افراد در جناح‌ها باشند که تصور کنند که با حمایت از یک فرد فاسد از جناح خود حمایت کرده‌اند و این تفکر اشتباه است.

زاکانی با قدردانی از قوه قضاییه به سبب رسیدگی به پرونده معاون اول دولت سابق اظهار داشت: فعالین سیاسی و رسانه‌ای جناح اصلاح‌طلب پرونده قضایی معاون اول دولت سابق را مورد سواستفاده قرار دادند ولی باید بدانند که این موج‌سواری دستاوردی برای آن‌ها ندارد چرا که افکار عمومی می‌دانند که چه افرادی و از کدام جناح در این پرونده نقش داشته‌اند.

این نماینده مجلس با یادآوری مخالفت خود و هم‌طیفانش به ریاست محمدرضا رحیمی بر دیوان محاسبات در مجلس هفتم اظهارداشت: یکی از نقاط تاریک پرونده رحیمی این است که وی زمانی که برای تصدی‌گری ریاست دیوان محاسبات از سوی کمیسیون برنامه و بودجه کاندیدا شده بود، برخی عناصر دوم خردادی از وی حمایت کردند و رئیس مجلس ششم نیز به حمایت از او پرداخت.

دبیرکل جمعیت رهپویان با امیدآفرین خواندن قاطعیت قوه قضاییه در قبال پرونده رحیمی اظهار داشت: به جز پرونده اخیر پرونده‌های دیگری هم وجود دارد که مربوط به عناصر فاسد دیگری می‌شود و فسادهای این افراد با فساد آقای رحیمی قابل مقایسه نیست و پرونده این مفسدین نیز در دست ما قرار دارد، بنابراین دستگاه قضا نباید در برابر کسانی که پرونده فسادهایشان قطورتر است، منفعل شود.

وی تصریح کرد: افرادی که در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ منشأ فساد بودند به تدریج در حال بازگشت به صحنه سیاسی و اقتصادی کشور هستند؛ به گونه‌ای که فردی که ۸۵۰ هزار دلار در پرونده کرسنت رشوه گرفته بود امروز به عنوان به واردکننده بنزین مدال می‌گیرد.

زاکانی ادامه داد: فردی که الحاقیه ۶ کرسنت را در سال ۸۴ امضا کرده است، امروز مسئولیت گرفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ارائه تذکری شفاهی به مسئولین فعلی حوزه نفت و گاز کشور گفت: افرادی که پرونده‌های آن‌ها پر از تخلف است، امروز در حال بازگشت و دریافت مسئولیت هستند.

زاکانی در پایان خاطرنشان کرد: پرونده‌های مقابله با فساد هنوز تمام نشده و این تازه شروع کار است و روز به روز هم بر پیچیدگی‌های آن افزوده می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •