×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Wednesday, 14 April , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
کُفریّاتی که در کتاب «توحید» وهّابی‌ها آمده است

اختصاصی ارجا نیوز

نویسنده: حجت الاسلام محمد فرضی پور

برای آگاهی بیشتر از اعتقاد فرقه ضاله وهابیّت، مطالبی از کتاب «توحید» نوشته «محمد بن عبد الوهاب» سر کرده این گروه را نقل می‌کنیم؛
در این کتاب چنین آمده است: «ابن مسعود می‌گوید: یکی از علمای یهود نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد و گفت: یا محمد (صلی الله علیه و آله) ما معتقدیم خداوند آسمان‌ها را بر یک انگشت و درختان را بر یک انگشت و زمین‌ها را بر یک انگشت و آب و خاک را بر یک انگشت و دیگر مخلوقات را بر یک انگشت نگه‌داشته و می‌گوید: پادشاه منم! حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) به نشانه‌ی تصدیق اعتقاد آن یهودی! چنان خندید که دندان‌های ایشان نمایان شد.
در روایت «مسلم» نیز آمده: «کوه‌ها و درختان را بر یک انگشت نگه داشته، سپس آن‌ها را تکان می‌دهد و می‌فرماید: پادشاه منم». در روایت بخاری هم آمده: «آسمان‌ها را بر یک انگشت و آب و خاک را بر یک انگشت و دیگر مخلوقات را بر یک انگشت نگه داشته است».
هم‌چنین «مسلم» از «ابن عمر» روایت کرده: «خداوند روز قیامت آسمان‌ها را در هم می‌پیچد و به دست راستش می‌گیرد، سپس می‌فرماید: پادشاه منم، کجایند جبارین و متکبرین؛ سپس زمین‌ها را در هم پیچیده و به دست چپش گرفته و می‌فرماید: پادشاه منم، کجایند جبارین و متکبرین».
از «ابن عباس» نیز روایت شده: «تمامی آسمان‌های هفت‌گانه در دست خدا مانند دانه‌ی خردلی می‌ماند در دست یکی از شما».
«ابن مسعود» نیز می‌گوید: «بین آسمان دنیا و آسمان بعدی پانصد سال و بین آن با آسمان دیگر پانصد سال و بین آسمان هفتم با کرسی پانصد سال و بین کرسی و آب پانصد سال فاصله است و عرش بالای آب و خدا هم بالای عرش قرار دارد به طوری که هیچ عملی از اعمال شما از او مخفی نمی‌ماند». «ذهبی» می‌گوید: «این روایت طرق و اسناد مختلفی دارد».
«عباس بن عبدالمطلب» می‌گوید: «رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: آیا می‌دانید بین آسمان و زمین چقدر فاصله است؟ گفتیم خدا و رسولش بهتر می‌دانند. فرمودند: بین آن پانصد سال فاصله است، همین مقدار هم بین هر آسمان با آسمان دیگر است و حجم هر آسمان هم پانصد سال است و بین آسمان هفتم و عرش، دریایی است که پایین و بالای آن پانصد سال فاصله است و خداوند بالای آن‌ها قرار دارد و هیچ عملی از اعمال بنی آدم از او مخفی نمی‌ماند. این روایت را ابی داود و دیگران نیز روایت کرده‌اند».

محمدبن عبدالوهّاب در ادامه می‌نویسد: از این روایات نکاتی استفاده می‌شود که به آن‌ها اشاره می‌کنم:
۱٫ این روایت، تفسیر آیه‌ی «وَ الْأَرْضُ جَمیعاً قَبْضَتُهُ یَوْمَ الْقِیامَه (زمر- ۶۷): تمامی زمین روز قیامت در قبضه‌ی خدا خواهد بود» می‌باشد.
۲٫ پیامبر(صلی الله علیه و آله) حرف‌های آن حبر(روحانی یهودی) را تصدیق کرده و آیه‌ی قرآن را هم در تصدیق او قرائت فرمودند.
۳٫ خنده‌ی رضایت بخش رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از آن همه علم گران‌قیمت و فراوان در نزد آن حبر، تصریح به داشتن دست، برای خداست که آسمان‌ها را در دست راستش و زمین‌ها را در دست دیگرش می‌گیرد.
۴٫ عظمت و بزرگی کرسی نسبت به آسمان و عظمت و بزرگی عرش نسبت به کرسی؛ و این‌که عرش غیر از کرسی و آب است.
۵٫ از این روایت می‌توان فاصله‌ی آسمان‌ها از یکدیگر، فاصله‌ی آسمان هفتم با کرسی، فاصله‌ی کرسی با آب، و این‌که عرش بالای آب قرار دارد را دریافت؛ هم‌چنین استفاده می‌شود خداوند بالای عرش قرار دارد.
۶٫ فاصله‌ی بین آسمان و زمین، و این‌که حجم هر آسمان پانصد سال است، دریایی که بالای آسمان‌ها است و بین پایین و بالای آن مسیر پانصد سال است.[۱]

این است نتایجی که محمد بن عبدالوهاب به عنوان رهبر و مقتدای وهابی‌ها از روایات فوق استنتاج کرده و آن‌ها را پذیرفته است؛ پذیرفتن او نیز به معنای پذیرفتن همه وهابی‌ها است.

حال قضاوت با خواننده عزیز است که نیک بیاندیشد که آیا شیعه مشرک است یا وهابیت؟
تصویری که آنان از خداوند متعال ترسیم کرده‌اند، آیا با اسلام ناب محمدی و دیگر سخنان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) سازگاری دارد یا خیر؟

————————————————

پی‌نوشت
[۱]. التوحید، محمد بن عبدالوهاب، ص ۲۲۵، تصحیح شیخ محمد سالم محیسن استاد الازهر مصر.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •