×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Wednesday, 23 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
عبداللهی رئیس اداره اوقاف کوهدشت خبر داد: هتل امام زاده محمد(ع) تا پایان سال ۹۳ تکمیل می شود/ تشکیل انجمن واقفین در شهرستان /راه اندازی سامانه جامع اداره اوقاف

 

به گزارش  ارجانیوز کوهدشت/ رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کوهدشت با خبرنگار ارجانیوز گفت: جهت رفاه زوار محترم هتل امامزاده محمد(ع) ساخته می شود ،گفتنی می باشد که زیربنای آن ۱۲۰۰ متر می باشد و ۷۵ % پیشرفت در ساخت داشته است […]

 

http://arjanews.ir/wp-content/uploads/2014/05/IMG_4648.jpg

کاربران محترم سایت ارجانیوز  کوهدشت ،شما می توانید  مصاحبه با ریاست محترم اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کوهدشت را  در زیر مشاهده بفرمائید:

۱ – فعالیت های شما در مورد بازسازی و گسترش حریم بقاع متبرکه شهرستان و احداث زائر سرا چه بوده است؟

با سلام خدمت شما ؛

در سال ۹۲ به برخی از فعالیت ها اشاره دارم :

۸ کار عمرانی جهت توسعه بقاع متبرکه صورت گرفته است و  ازجمله آن: شروع به ساخت هتل امامزاده محمد (ع) جهت رفاه حال  زوار محترم، که شمال امکاناتی قبیلِ بیش از ۲۰ سوئیت سالن اجتماعات ، آشپزخانه و سالن آمفی تئاتر و …می باشد.  زیر بنای آن ۱۲۰۰ متر می باشد. تقریباً بیش از ۷۵% کار هتل صورت گرفته است و ان شا الله  تا پایان سال ۹۳ این پروژه اتمام می پذیرد و زوار محترم در نوروز و بهار سال ۹۴ از آن بهره مند می شوند.

از دیگر فعالیت ها؛می توان از  فعالیت های  عمرانی نام برد که صورت گرفته است ، مشکلات عمرانی که سال گذشته در بحث سرویس های بهداشتی داشتیم ،توانستیم این مشکل را در تاریخ ۱۵ اسفند ماه پارسال برطرف کنیمو  سرویس های بهداشتی جدیدی را به بهره برداری برسانیم.

در امام زاده ابوالوفا ۳۵۰۰ متر سنگ کف محوطه امام زاده ابوالوفا ،رواق ها و حیاط آن شده است.آب آشامیدنی نیز مشکل عمده زوار در سال قبل بود که ۷۰۰ متر لوله کشی آب شرب صورت گرفت که نهایتاً  بهره برداری شد و در بهار و نوروز ۹۳ زوار و مردم تواستند از آن استفاده کنند.

در حریم بقعه امامزاده محمد ۲۵۰ متر زمین /به مبلغ ۴۰ میلیون تومان/جهت ایجاد سایت جدید بقعه و انجام طرح جامع  جدید خریداری شده است.  برنامه سال آینده علاوه بر دومورد بیان شده ،حتما احداث پارکینگ بقعه متبرکه ابوالوفا(ع)می باشد ونیز  نبودِ واحد های تجاری ، به معضلی دچار شده است.۴۰ واحد تجاری نیز پیش بینی شده است که تا پایان ماه ششم (شهریور) شروع به کار می کنند. نهایتاً در پرسه زمانی ۱۸ ماهه  در نظر داریم بتوانیم  پروژه ها را به بهره برداری برسانیم.

گفتنی است در امام زاده محمد  علاوه بر کارهای عمرانی ، سنگ فرشی که مربوط به ۳۰ سال پیش بوده و  هم اکنون  فرسوده شده است در دستور کار برای تعویض آن،قرار گرفته است که در ایام خلوتی که زوار کمتری دارد مشکلات را آن را طرف سازیم.

http://arjanews.ir/wp-content/uploads/2014/05/IMG_4651.jpg

۲ –  درآمد های حاصله از بقاع متبرکه ،( منظور از آن  نذورات مردم است که  داخل ضریح مطهر می اندازند) آیا صرف خود بقعه می شود یا در جاهای دیگر مصرف می شود؟

قطعاً در خود بقعه باید هزینه شود ،دستور العمل تسهیل منابع مالی بقاع متبرکه به صورتی است که بایستی ۴۰% هزینه  آن صرف کارهای عمرانی شود،۳۰%  صرف هزینه های مدیریتی ۲۰%  صرف هزینه فرهنگی، ۱۰ % صرف هزینه آب ؛گاز؛برق و برخی نیز صرف هزینه های مدیریتی در اطراف بقعه متبرکه.

۳ – در مورد بیمه خادمین مساجد و تعداد نفرات بیمه شده توضیحی بفرمائید؟

۵۷ نفر بیمه شده خادمین مساجد داریم، عمده مبلغ بیمه توسط اداره اوقاف پرداخت می شود.  ۷% هزینه را خود بیمه شده و مابقی را اوقاف پرداخت می کند.این در حالی است که ما ۱۷۰ مسجد به صورت کامل یا زمین ویا نیمه کاره داریم که برخی هنوز برای بیمه مراجعه ننموده اند، در این جا دعوت می کنیم از کسانی که هیئت امناء و بانی مسجد هستند باتوجه به این که هم مسجد رونقی بگیرد و هم اینکه کسی کارهای نظافت و بهداشت مساجد و بقاع را انجام دهد و از طرفی از مزایای بیمه استفاده کنند یک نفر را در این راستا،معرفی کنند تا  تحت پوشش این بیمه قرار بگیرد .
http://arjanews.ir/wp-content/uploads/2014/05/IMG_4647.jpg

۴ – این بیمه فقط مخصوص خدام است؟

بله –  فقط متعلق به خادمین می باشد.

۵ – سخن پایانی…

اوقاف در ۳ سال گذشته به خاطر شبهاتی که در مبحث مالی  داشه است ،یک سامانه جامع طراحی کرده است. و پرداخت های مالی (چه ورود و چه واریزی و پرداخت  ) کلا از طریق سامانه صورت می گیرد.

سامانه جدید اداره اوقاف:

این سامانه دارای  تعدادی آیتم می باشد. کل عملیات های مالی و ریالی  که وارد و خارج می شود  از طریق این سامانه حسابرسی و  صورت می پذیرد.

قابل ذکر است که بتوان  گفت  ۵ یا ۶ فیلتر را باید گذراند تا یک مبلغی پرداخت  شود .گفتنی است که  این یک سامانه بین اداری می باشد.

http://arjanews.ir/wp-content/uploads/2014/05/IMG_4658.jpg

اشاره ای به موقوفات شهرستان:

۱۸۷مسجد موقوفه داریم .

ایشان اشاره ای به بازدید از مسجد امام حسن مجتبی(ع) واقع در تازه آباد داشتند که  واقف و بانی آن آقای یگانه می باشند . ارزش الان زمین این مسجد  ۲۰۰ میلیون تومان برآورد شده است و گفتنی می باشد  تابحال جناب  ۱۳۰ میلیون تومان هزینه صرف ساخت این مسجد نموده است و ان شا الله روز مبعث افتتاح میشود.

http://arjanews.ir/wp-content/uploads/2014/05/IMG_4660.jpg

(مسجد امام حسن مجتبی(ع) – تازه آباد کوهدشت )

وقف:

مورد ی می باشد که ما تا حدودی از آن دور شده ایم مثلا چه خوب است موقوفاتی برای کمک به ایتام باشد عده ای کل اموال یا بخش اموال  خود را صرف این راه می کردند.

قدمت وقف  در لرستان به ۵۰۰ سال می رسد. در بروجرد اعیاد بزرگ غدیر و قربان جلساتی برای کمک به بیماران بی بضائت و صعب العلاج وهموفیلی .. راه می اندازند. اما در شهرستان خودمان این چنین جلساتی نیست .وقف در شهرستان حد پایینی دارد.

فرهنگ وقف:

کل ادارات و رسانه ها در جا انداختن فرهنگ وقف کوشا باشند.

سال گذشته ۶ برنامه در مورد تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف داشتیم. شاید بیشتر مردم فکر می کنند که وقف فقط مسجد سازی می باشد و وقف به این صورت جا افتاده است که در چیز دیگری راه ندارد.در کل تاریخچه وقف به ادیان گذشته قبل اسلام بر می گردد.

این جایزه نوبل را که به عده ای می دهند از موقوفات است ؛ اینطور که فردی یا افرادی باغ یا زمینی دارند و آن را وقف نوبل کرده است تا هرکس برای صلح کاری کرد از این اموال مقداری به او جایزه بدهند.دانشگاه آکسفورد نمی چرخد مگر با موقوفات، یعنی عده ای زمین و چیزهایی را وقف نموده اند در راه علم و دانشگاه و در راه  تحصیل.

اصل فلسفه وقف : هر جا که احساس کمبودی باشد ، آن کمبود توسط فرد یا افرادی رفع شود.

http://arjanews.ir/wp-content/uploads/2014/05/IMG_4655.jpg

انجمن واقفین شهرستان کوهدشت راه اندازی می شود.

در نظر داریم که یک انجمن واقفین  در شهرستان تشکیل شود بخصوص  در حوزه سلامت، مثلا یک نوع خیرین سلامت تشکیل  دهیم ، که انشا الله یک بیمارستان و یا  درمانگاه موقوفه ساخته شود.و هر پزشکی در حیطه خود در آن جا فعالیت کند.

برخی دیگر از انجمن ها عبارتند از : انجمن بازاریان،انجمن اصناف و …   که آنها مرتبط ما در بین خودشان می باشند، و تلاش می کنند بحث فرهنگ وقف را جا بیندازند.

باتشکر از شما .

عکس و گزارش: یوسف آزادبخت، حمید آدمی /بهار۹۳

 1. رضا

  با تشکر از آقایان حمید آدمی و یوسف آزادبخت به خاطر تهیه این گزارش جامع و مبسوط.

 2. محمد

  باسلام/ چرا لباس گزارشگر مثله لباس آقای عبداللهی است،آیا اوقاف لباساشون سته باهم یا نه اتفاقی بوده؟

  • احمد صفری راد

   با سلام خدمت آقا محمد
   نه کاملا اتفاقی بود

 3. حسن

  آقای عبدالهی عزیز به شما خسته نباشید میگم. خواهشا جوری به مردم وعده بدهید که بتوانید به وعده خود عمل کنید. امیدوارم این طرح هم مانند جاده خرم آباد به کوهدشت که هر ساله برای افتتاحش عقب میافتد ، این طرح سر موقع تکمیل شود و بتواند خدمات رسانی کند. از ارجا نیوز نیز بابت تهیه گزارش تشکر می کنم

 4. احمد رضا

  سلام/ انصافا روی هرچی سایت خبری رو کم کردید ،یک بار از اوقاف این طور خبر هایی ندیدم!!!!!!!!
  اوقافم زیاد کار داره. ها…..
  باتشکر از آقای یوسف آزادبخت و آقای حمید آدمی .و بقیه دوستان.

 5. نورعلی ازسنندج

  سلام بر آقای محمود عبدالهی عزیز . خداقوت

  مرحبا واحسنت برشما رئیس بادرایت و فعال کوهدشتی . دعای زائران امام زاده محمد (ص) بدرقه راهت .

  پیروزی وموفقیت شما آرزوی قلبی ماست

 6. کسمرادیان از تهران

  سلام و عرض خدا قوت خدمت جناب آقای عبداللهی عزیز
  موفقیت روزافزون شما را از درگاه خدای بزرگ مسئلت دارم.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 •