×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Sunday, 27 September , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نشانه‌های وقوع قیامت در قرآن

اختصاصی ارجانیوز

نویسنده: حجت الاسلام محمد فرضی پور

قرآن کریم برای برپایی قیامت و وقوع رستاخیز نشانه‌هایی ذکر کرده است، که از آن‌ها به «اشراط الساعه» تعبیر می‌شود. این نشانه‌ها عبارتند از یک سلسله حوادث سهمگین و مهیب که در جهان طبیعت رخ داده و پایان یافتن عمر دنیا، و فرا رسیدن عالم آخرت را اعلان می‌کنند. در این‌جا به برخی از این نشانه‌ها با بهره‌گیری از قرآن کریم اشاره خواهیم کرد:

الف) وضع آسمان در پایان عمر جهان

وضعیت آسمان در لحظه‌ی پایانی عمر جهان در آیات مختلفی با تعابیر گوناگون بیان گردیده است، که از مجموع آن‌ها به دست می‌آید که به هنگام وقوع رستاخیز، آسمان از جای خود کنده شده و دچار نوعی تموج و حرکت و اضطراب شده، پاره پاره گردیده و شکافته می‌شود؛ و بسان گل سرخ‌فام و روغن و فلز مذاب نمایان می‌گردد، و سرانجام به شکل دود در آمده و در هم پیچیده می‌شود و از نظرها محو می‌گردد. برخی از این آیات عبارتند از:
۱) « إِذَا السَّماءُ انْشَقَّتْ [انشقاق/۱] در آن هنگام آسمان شکافته شود».
۲) « یَوْمَ نَطْوِی السَّماءَ کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ [انبیاء/۱۰۴] در آن روز آسمان را هم‌چون طومار درهم می‌پیچیم».
۳) « یَوْمَ تَکُونُ السَّماءُ کَالْمُهْلِ [معارج/۸] روزی که آسمان هم‌چون فلز گداخته شده می‌شود».
۴) « فَإِذَا انْشَقَّتِ السَّماءُ فَکانَتْ وَرْدَهً کَالدِّهانِ [الرحمن/۳۷] در آن هنگام آسمان شکافته شود، و هم‌چون روغن مذاب گل‌گون گردد».

ب) وضع زمین به هنگام وقوع رستاخیز

از مجموع آیات استفاده می‌شود وضعیت زمین در روز رستاخیر چنین است: لرزشی سخت زمین را فرا می‌گیرد، آن‌چه سطح زمین را فرا گرفته، فرو پاشیده و محو می‌گردد؛ زمین شکافته شده و مردگان از آن بیرون می‌آیند. برخی از این آیات عبارتند از:
۱) « إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها، وَ أَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقالَها [زلزال/۱و۲] هنگامى که زمین به شدت به لرزه درآید. و زمین بارهاى سنگینش را خارج ساز».
۲) « إِذا دُکَّتِ الْأَرْضُ دَکًّا دَکًّا [فجر/۲۱] در آن هنگام زمین سخت درهم کوبیده شود».

ج) وضع خورشید، ماه و ستارگان به هنگام رستاخیز

در قرآن کریم آیات متعددی از وضعیت ماه و خورشید و ستارگان سخن گفته است؛ از مجموع آن‌ها به دست می‌آید که خورشید و ماه تاریک و محو می‌شوند و نور خود را از دست می‌دهند، هم‌چنین ستارگان نیز محو و زائل می‌شوند  و از بین می‌روند. برخی از این آیات عبارتند از:
۱) « إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ [تکویر/۱] در آن هنگام خورشید درهم پیچیده شود». «وَ خَسَفَ الْقَمَرُ [قیامت/۸] و ماه بی‌نور گردد».
۲) « فَإِذَا النُّجُومُ طُمِسَتْ [مرسلات/۸] در آن هنگام ستارگان محو و تاریک گردند».  «وَ إِذَا النُّجُومُ انْکَدَرَتْ [تکویر/۲] و در آن هنگام ستارگان تاریک شوند».

د) وضع دریاها و کوه‌ها در لحظه رستاخیز

از میان پدیده‌ها زمینی آن‌چه دگرگونی آن به عنوان نشانه‌ی برپایی قیامت مورد توجه قرار گرفته است، وضعیت دریاها و کوه‌هاست؛ از مجموع آیات مختلف قرآن کریم می‌توان استفاده کرد که فاصله‌ی میان دریاها برداشته می‌شود، و همه دریاها به صورت یک دریای انباشته شده و متلاطم نمایان می‌گردند. هم‌چنین کوه‌ها به شدت از جای خود کنده شده و به صورت مضطرب و غیر متعادل به حرکت در آمده، و متلاشی و قطعه قطعه شده و به تلّی از خاک تبدیل می‌شوند، و سرانجام به صورت ذرات غبار، پراکنده می‌شوند و جز سرابی از آن‌ها باقی نمی‌میاند. این آیات عباتند از:
۱) ) « وَ إِذَا الْبِحارُ سُجِّرَتْ [تکویر/۶] و در آن هنگام دریاها انباشته و پر شوند».  «وَ إِذَا الْبِحارُ فُجِّرَتْ [انفطار/۳] و آن زمان دریاها به هم پیوسته شود».
۲) « وَ تَکُونُ الْجِبالُ کَالْعِهْنِ الْمَنْفُوشِ [قارعه/۵] و کوه‏‌ها مانند پشم حلاجى شده می‌گردند». «وَ إِذَا الْجِبالُ نُسِفَتْ [مرسلات/۱۰] و در آن زمان کوه‏‌ها از جا کنده شوند».

از مجموع آیات قرآنی استفاده می‌شود، در هنگام قیامت همه دستگاه‌های فعّال این دنیا از کار باز ایستاده و جهان در یک لحظه در تاریکی وحشت‌ناک و غم‌انگیزی فرو خواهد رفت و طومار زندگی و قوانین این دنیا در هم پیچیده شده و زمین و آسمان به غیر این زمین و آسمان تبدیل می‌شوند و با نور دیگری روشن می‌شوند و آن نور پروردگار عالم است؛ قرآن در این باره می‌فرماید: «وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها وَ وُضِعَ الْکِتابُ وَ جِی‏ءَ بِالنَّبِیِّینَ وَ الشُّهَداءِ وَ قُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَ هُمْ لایُظْلَمُونَ [زمر/۶۹] و زمین (در آن روز) به نور پروردگار روشن می‌شود و نامه‏‌هاى اعمال را پیش می‌نهند، و پیامبران و گواهان را حاضر می‌سازند، و در میان آن‌ها به حق داورى می‌شود، و به کسى ستم نخواهد شد».

در نتیجه: هنگامه‌ی قیامت اتفاق‌های عجیبی رخ داده که دنیا را به غیر دنیا مبدل کرده و بشر را حیران می‌کند و گویای حادثه‌ای عظیم است.

  1. مخاطب ارجا

    حاج آقا مطالبت مثل همیشه زیبا و خواندنی هستش

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •