×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸  .::.   برابر با : Friday, 17 January , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
شاهدان اعمال در روز قیامت

اختصاصی ارجانیوز
نویسنده: حجه الاسلام محمد فرضی پور

از آیات قرآن استفاده می‌شود که چند دسته از افراد، گواهان روز قیامت خواهند بود؛ آنان شاهدانی هستند که در دنیا ناظر اعمال آدمی هستند و در آخرت نیز به نفع او یا بر علیه او، شهادت خواهند داد؛ این شاهدان و گواهان عبارتند از:

۱) خداوند متعال: نخستین شاهد بر کردارهای انسان، خداوند متعال است که چیزی بر او مخفی نماند؛ قرآن در این باره می‌فرماید: «قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ لِمَ تَکْفُرُونَ بِآیاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ شَهِیدٌ عَلى‏ ما تَعْمَلُونَ [آل عمران-۹۸]: بگو اى اهل کتاب! چرا به آیات خدا کفر می‌ورزید با آن‌که خدا گواه بر اعمال شماست». هم‌چنین در آیه‌ای دیگر فرمود: «إِنَّ اللَّهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیامَهِ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ شَهِیدٌ [حج-۱۷]: خداوند در میان آن‌ها روز قیامت داورى می‌کند و حق را از باطل جدا می‌سازد، خداوند بر هر چیز گواه است (و از همه چیز آگاه)».

۲) پیامبران الهی: قرآن به روشنی یادآور می‌شود که در روز قیامت پیامبر هر امّت، شاهد اعمال امّت خویش بوده و روز قیامت نیز گواه بر آنان است. قرآن در این باره می‌فرماید: «فَکَیْفَ إِذا جِئْنا مِنْ کُلِّ أُمَّهٍ بِشَهِیدٍ وَ جِئْنا بِکَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِیداً [نساء-۴۱]: حال آن‌ها چگونه است، آن روز که براى هر امتى گواهى بر اعمالشان می‌طلبیم و تو را گواه بر آنان قرار خواهیم داد». هم‌چنین در آیه‌ی دیگری فرمود: «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلاَّ لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ الْقِیامَهِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیداً [نساء-۱۵۹]: و هیچ‌یک از اهل کتاب نیست، مگر این‌که به او قبل از مرگش ایمان می‌آورد؛ و حضرت عیسی(علیه‌السلام) روز قیامت گواه بر آن‌ها خواهد بود».

۳) فرشتگان الهی: گواهان دیگر، فرشتگانی هستند که همیشه همراه انسان بوده و در همه حال ناظر و نویسنده اعمال او هستند و در قیامت نیز با همان فرشتگان وارد محشر می‌شود؛ قرآن در این باره می‌فرماید: «وَ جاءَتْ کُلُّ نَفْسٍ مَعَها سائِقٌ وَ شَهِیدٌ… وَ قالَ قَرِینُهُ هذا ما لَدَیَّ عَتِیدٌ [ق ۲۱ – ۲۳]: و هر انسانى وارد محشر می‌گردد در حالی‌که همراه او سوق دهنده و گواهى است…. فرشته هم‌نشین او می‌گوید این نامه اعمال او است که نزد من حاضر و آماده است».

۴) ائمه اطهار(علیهم‌السلام): قرآن می‌فرماید امّت اسلامی بر امّت‌های دیگر شاهد و گواه است؛ این‌جا قطعاً منظور کل امّت اسلامی نیست و برخی از آن مدّ نظر بوده چرا که همه مسلمانان لیاقت این شهادت را ندارند، پس بعض امّت و عده‌ی قلیلی مدّ نظر بوده است؛ قرآن در این رابطه می‌فرماید: « وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّهً وَسَطاً لِتَکُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ یَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهِیداً [بقره-۱۴۳]: همان‌گونه شما را نیز امت میانه‏‌اى قرار دادیم (که در حد اعتدال که میان افراط و تفریط هستید) تا گواه بر مردم باشید و پیامبر هم گواه بر شما». اگر به روایاتی که ذیل این آیه آمده رجوع کنیم، اهلبیت(علیهم‌السلام) فرمود