×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Wednesday, 3 June , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آن‌چه بالای درهای بهشت نوشته شده است

اختصاصی ارجانیوز
نویسنده: حجه الاسلام محمد فرضی پور

در این مطلب بیان شده که طبق روایاتی که از معصومین(علیهم‌السلام) به ما رسیده است، بهشت، هشت در دارد که از هر دری گروهی خاص از انسان‌ها وارد می‌شوند؛ هم‌چنین در برخی از این روایات، بیان شده که در بالای این درها چه چیزی نوشته شده است.

 به طور مثال، پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «در شب معراج، من‌را به آسمان بردند، جبرئیل به من گفت: بهشت و جهنم مامور هستند که خود را بر تو عرضه کنند. من بهشت را دیدم و آن نعمت‏هایى را که در آن بود و جهنم را دیدم و آن عذاب‏هایى را که در آن بود.

بهشت داراى هشت در بود، و بر فراز هر درى چهار کلمه نوشته شده بود که هر کلمه آن، از تمام دنیا و آن‌چه در دنیاست، براى کسى که بداند و عمل کند بهتر است؛ جهنم نیز داراى هفت در بود و بر فراز هر درى سه کلمه نوشته بود که هر کلمه‌اى از آن، براى کسى که بداند و عمل کند از دنیا و آن‌چه در آن است بهتر خواهد بود. در این حال، جبرئیل به من گفت: بخوان اى «محمد» که بر بالاى درها چه نوشته شده است و من خواندم.
امّا بر بالای درهاى بهشت چنین نوشته شده بود؛ بر بالاى در اول نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، هر چیزی راه و چاره‌اى دارد، و راه وصول به راحتى و آسایش، چهار صفت است: قناعت، گفتن حق و حقیقت، ترک کینه، و مجالست با اهل خیر».

بر بالاى در دوم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَه، براى هر چیزی راه و چاره‌اى دارد، و راه وصول به سرور و خوش‌حالى در آخرت، چهار صفت است: دست‌کشیدن بر سر یتیمان، عطوفت بر بیوه‌زنان، کوشش در برآوردن نیازهاى مومنان و تفقد از فقیران و مسکینان».

بر بالاى در سوم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، هر چیزی راه و چاره‌اى دارد و راه وصول به سلامتى در دنیا چهار صفت است: کم گفتن، کم خوابیدن، کم راه رفتن و کم خوردن».
بر بالاى در چهارم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، کسى که ایمان به خدا و روز قیامت دارد، باید میهمان خود را گرامى بدارد؛ باید همسایه خود را گرامى بدارد؛ باید پدر و مادر خود را گرامى بدارد و باید کلام خوب و گفتار خیر بگوید و یا ساکت باشد».

بر بالاى در پنجم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، کسى که بخواهد به او ظلم نشود، باید خود او ظلم نکند؛ کسى که بخواهد به او فحش و ناسزا نگویند، باید خود او فحش و ناسزا نگوید؛ کسى که بخواهد ذلیل و پست نشود، باید کسى را ذلیل و پست نکند؛ کسى که بخواهد به دست‌آویزی متین و استوارى در دنیا و آخرت چنگ زند، باید بگوید: لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَه».

و بر بالاى در ششم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، کسى که دوست دارد قبرش وسیع و گشاده باشد، مساجد را بنا کند؛ کسى که دوست دارد او را کرم‏ها در زیر زمین نخورند، در مساجد سکونت کند؛ کسى که دوست دارد پیوسته پاک و تازه باشد، نپوسد و کهنه نشود، مساجد را جاروب کند؛ کسى که دوست دارد جایگاه خود را در بهشت ببیند، مساجد را با فرش و بِساط، فرش کند».

و بر بالاى در هفتم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، سفیدى و روشنایى دل در چهار صفت است: عیادت کردن از مریضان، تشییع جنازه، خریدن کفن‌ها و رد کردن قرض‌ها».

و بر بالاى در هشتم نوشته بود: «لَا إلَهَ إلَّا اللَهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللَهِ، کسى که دوست دارد از این درها وارد بهشت شود، باید به چهار صفت داشته باشد: سَخاوت، حُسن اخلاق، صدقه‌دادن و نگاهداشتن خود را از اذیت و آزار بندگان خداوند متعال».

——————————-
پی‌نوشت
[۱]. بحار الانوار، ج ۸، ص ۱۴۴ و ۱۴۵.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •