×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
توصیف جهنم از زبان امام سجاد

اختصاصی ارجانیوز
نویسنده: حجه الاسلام محمد فرضی پور

امام علی‌بن‌الحسین(علیه‌السلام) که به «سید الساجدین» معروف است، در دعاهای خود که مقداری از آن‌ها در «صحیفه سجادیه» جمع‌آوردی شده است، عالی‌ترین معارف انسانی و اسلامی را بیان کرده و با این کار به تبیین آموزه‌های دینی و عقاید بر حق شیعه پرداختند؛ زیرا در زمان ایشان اختناق و خفقان شدیدی بر جامعه اسلامی حاکم بود و شیعیان به شدت کنترل می‌شدند و کسی حق اظهار تشیع و بیان عقاید شیعی را نداشت؛ لذا حضرت نیز در قالب دعا و مناجات با خداوند متعال و بدون ایجاد حساسیت برای دولت وقت، به بیان عقاید ناب اسلامی می‌پرداختند.

یکی از دعاهای بسیار زیبای صحیفه سجادیه، همین دعایی است که ما مقداری از آن که به توصیف جهنم می‌پردازد را ذکر می‌کنیم:

امام سجاد(علیه‌السلام) در این دعا  به درگاه خداوند متعال عرضه می‌دارد: «بار پروردگارا، من به تو پناه مى‏‌برم، از آتشى که تو به وسیله آن، بر کسى که معصیت تو را کرده است خشم و غضب کرده‌ای، و تهدید فرموده‌اى به سبب آن، کسى را که از راه رضا و خشنودى تو روی‌گردان است.
و از آتشى که نورش ظلمت است، و مراتب ضعیف آن، بسیار دردناک و دورش نزدیک.
و از آتشى که پاره‌اى از آن، پاره دیگر را برافروزد و استخوان‌ها را پوسانیده و خاکستر کند و به ساکنانش از آب حمیم و داغ بیاشاماند.
و از آتشى که رحم نمی‌کند بر کسی‌که به سوى او تضرع و زارى کند و رحم نمى‏‌کند بر کسى که از او طلب عطوفت و مهربانى نماید.
و از آتشى که با ساکنانش به گرم‏‌ترین درجه حرارتى که دارد برخورد کند.
و به تو پناه مى‏‌برم، از عقرب‏‌هاى جهنم که دهان‌هاى خود را بازکرده‏‌اند و از مارهاى جهنم که با نیش‏‌هاى خود می‌زنند و از آشامیدنى‏‌هاى جهنم که روده‏‌ها و معده را پاره پاره کنند و دل‏‌هاى ساکنان آن‌جا را قطعه قطعه نمایند و دل‌هایشان را از جا بر کنند.
و من از تو اى پروردگارم، هدایت و راهنمایى ‏طلب می‌کنم، به سوى آن چیزى که از جهنم دور کند و آتش را بگرداند.
بار پروردگار من، بر محمد و آل او درود بفرست و پناه ده من‌را از آن آتش در پناه فضل رحمت خود و درگذر از لغزش‏‌هاى من به نیکویى گذشت خود و من‌را خوار و ذلیل مگردان؛ اى بهترین پناه‌دهندگان. تو هستى که از هر کار مکروه و ناپسندى نگهدارى و حفظ می‌کنى و حسنه و خوبى را مرحمت می‌فرمایى و آن‌چه بخواهى بکنى می‌کنى و تو بر هر کاری توانایى».[۱]

———————————-
پی‌نوشت
[۱]. دعاى سى و دوّم از «صحیفه سجّادیّه».

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true