×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Sunday, 5 December , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
پیروزی اصولگرایان در کسب آرای لرستانیها

به گزارش ارجانیوز : استان لرستان دارای هفت حوزه انتخابیه اصلی شامل خرم‌آباد و دوره چگنی، بروجرد و اشترینان، دورود و ازنا، دلفان و سلسله، کوهدشت و رومشکان، الیگودرز، پلدختر است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی هم‌زمان با سراسر کشور در استان لرستان نیز برگزار شد تا شاهد رقابت سنگین و نزدیک به هم بین کاندیداهای تائید صلاحیت شده این استان در روز هفتم اسفندماه امسال باشیم.

این رقابت بین کاندیداهای لرستان برای کسب ۹ کرسی در بهارستان بود به‌طوری‌که کاندیداهای حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی برای تصاحب دو کرسی مجلس، کاندیداهای حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان برای تکیه زدن به دو کرسی بهارستان، کاندیداهای حوزه انتخابیه دورود و ازنا برای نشستن بر روی یک کرسی مجلس، کاندیداهای دلفان و سلسله برای تصاحب یک کرسی بهارستان، کاندیداهای حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان برای یک کرسی بهارستان، کاندیداهای حوزه‌های انتخابیه الیگودرز و پلدختر نیز هرکدام برای تصاحب یک کرسی مجلس شورای اسلامی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

واجدین شرایط رای دادن در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان لرستان حدود یک‌میلیون و ۴۰۹ هزار نفر بوده است که البته همچنان آمار نهایی و رسمی رای دهندگان از سوی ستاد انتخابات استان و همینطور میزان مشارکت اعلام نشده است.

کسب بیشترین آرای مردم خرم‌آباد و دوره چگنی توسط اصولگراها و مستقل‌ها

نکته قابل‌تأمل درنتیجه نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی کسب بیشترین آرای مردم توسط اصولگرایان و مستقل ها بود تا کاندیداهای اصلاح‌طلب استان در این رقابت نفس‌گیر نتوانند سهم قابل‌توجهی از آرای مردم را از آن خود کنند.

مطابق نتایج نهایی کار انتخاب نمایندگان حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی در استان لرستان به دور دوم موکول شد، در این حوزه انتخابیه تنها یک اصلاح‌طلب توانست خود را در بین چهار کاندیدای راه یافته به مرحله دوم جای دهد و آن‌هم محمد بیرانوند با جمع آرای ۵۲ هزار و ۸۸۳ رأی بود.

و اما در بین کاندیداهای حوزه انتخابیه خرم‌آباد که به دور دوم راه یافتند نام محمدرضا ملکشاهی راد به چشم می‌خورد، وی که کاندیدای ائتلاف اصولگرایان و نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بود توانست در مرحله نخست دهمین دوره انتخابات مجلس ۳۲ هزار و ۱۰۸ رأی را از آن خود کند.

اعظم محمدی نیا و مرتضی محمود وند دو کاندیدای دیگر حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی بودند که هرکدام به ترتیب با کسب ۳۱ هزار و ۸۵۲ رأی و ۳۰ هزار و ۱۴ رأی توانستند خود را در گردونه رقابت این حوزه انتخابیه حفظ کنند، این دو کاندیدای استان هرکدام با پرچم مستقلی در این دوره از انتخابات حاضر شدند.

ایرج عبدی(نماینده فعلی مردم خرم‌آباد و دوره چگنی) در این دور از انتخابات نیز کاندیدا شد اما نتوانست آرای مردم را در این دوره کسب کند.

ریزش شدید آرای علاءالدین بروجردی و راهیابی به مرحله دوم رقابت

بنابراین گزارش، رقابت کاندیداها در حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان نیز به دور دوم کشیده شد، تا در این میان علاءالدین بروجردی، هادی مقدسی، عباس گودرزی و فاطمه مقصودی در این حوزه انتخابیه به دور دوم رقابت باهم بروند.

اما ریزش آرای علاءالدین بروجردی در این حوزه انتخابیه یکی از نکات قابل بود، بروجردی در طول ۱۶ سال نمایندگی مردم بروجرد همواره به‌صورت مستقیم و کسب حداکثر آرا راهی مجلس شده بود و هیچ‌گاه سابقه نداشته که وی در رقابت‌های انتخاباتی به دور دوم برود.

بنابراین گزارش، علاءالدین بروجردی در مجلس نهم با ۴۱ هزار و ۱۵۳ رأی به همراه بهرام بیرانوند راهی مجلس شد، این در حالیست که در دور قبل انتخابات مجلس بیش از ۵۳ هزار رای را کسب کرده بود.

ریزش ۱۲ هزار رأی بروجردی در مجلس نهم نسبت به مجلس هشتم و این بار نیز ریزش حدود ۱۱ هزار رأی نشانه خوبی برای وی و طرفدارانش نیست در حالیکه بروجردی در چهار دوره ششم، هفتم، هشتم و نهم به‌صورت مستقیم از سوی مردم بروجرد و اشترینان راهی مجلس شورای اسلامی‌شده بود.

ریزش آرای بروجردی در حالی رخ داد که وی در جریان رقابت انتخاباتی بارها در سخنرانی‌ها، بیانیه‌ها و فیلم‌های منتشرشده از تخریب خودش از سوی اصلاح‌طلبان سخن گفته بود، تخریب‌هایی که حول محور متهم کردن این چهره ملی و بین‌المللی به عدم پیگیری مطالبات بومی مردم بروجرد در حوزه زیرساختی اعم از احداث راه‌آهن، فرودگاه، توسعه صنعتی و … برمی‌گشت.

در مجموع بروجردی در هفتم اسفندماه در رقابتی تنگاتنگ با هادی مقدسی دیگر نماینده حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان در دوره هشتم مجلس توانست ۳۰ هزار و ۴۶۶ رأی مردم را به خود اختصاص دهد و هادی مقدسی نیز ۲۹ هزار و ۱۰۸ رأی مردم بروجرد و اشترینان را به خود اختصاص داد.

البته ناگفته نماند علاءالدین بروجردی و هادی مقدسی هر دو کاندیداهای طیف اصولگرایان بودند که توانستد خود را به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برسانند.

و اما دو کاندیدای دیگر حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان نیز عباس گودرزی با کسب ۲۷ هزار و ۵۲۷ رأی و فاطمه مقصودی با کسب ۲۶ هزار و ۸۱۵ رأی بودند که راهی دور دوم رقابت انتخاباتی شدند.

بهرام بیرانوند(نماینده فعلی مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی) نیز که در این دوره از انتخابات کاندیدا شده بود نتوانست خود را در گردونه رقابت حفظ کند.

پیروزی اصولگرایان در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان

اما رقابت بین کاندیداهای اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان به پیروزی اصولگرایان ختم شد تا در این میان سید حمید کاظمی بتواند از کاندیدای اصلاح‌طلبان در این حوزه انتخابیه جلو زده و یک کرسی مجلس شورای اسلامی را از آن خود کند.

سید حمید کاظمی در این حوزه انتخابیه توانست بیشترین آرا مأخوذه را از آن خود کند به‌طوری‌که وی توانست از مجموع ۵۱ هزار و ۱۷۵ رأی، حائز ۱۸ هزار و ۹۵۰ رأی این حوزه انتخابیه شود.

بنابراین گزارش، کاندیدای طیف اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان مصطفی چراغی بود که نتوانست خود را در گردونه رقابت با کاندیدای اصولگرایان حفظ کند.

اما آنچه حائز اهمیت است این بود که علی کائیدی نماینده فعلی مردم پلدختر و معمولان که در این دوره از انتخابات نیز کاندیدا شده بود نتوانست برای دومین دوره پیاپی منتخب مردم در این حوزه انتخابیه شود.

شکست اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان

بنابراین گزارش، حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان نیز صحنه رقابت سنگین کاندیداها بود، به‌طوری‌که این رقابت به بین طرفداران آن‌ها نیز کشیده شد.

اما در این حوزه انتخابیه الهیار ملکشاهی(نماینده فعلی مردم کوهدشت و رومشکان) توانست رقیب اصلاح‌طلب خود یعنی محمد آزادبخت را پشت سر بگذارد و پیروز این رقابت انتخاباتی شود.

الهیار ملکشاهی توانست از مجموع ۱۲۹ هزار و ۲۲۲ رأی در حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان، حائز اکثریت آرا یعنی۵۴ هزار و ۷۱۳ رأی شود.

بنابراین گزارش، الهیار ملکشاهی درصحنه رقابت این دوره از انتخابات با پرچم مستقلی پا به میدان گذاشت و توانست نماینده منتخب مردم برای دومین دوره پیاپی شود و با این اوصاف تنها نماینده مردم لرستان که توانست مانند دوره نهم مجلس شورای اسلامی، راهی مجلس دهم شود الهیار ملکشاهی بود.

برنده انتخابات دلفان و سلسله کاندیدای مستقل‌ها بود

در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله نیز شاهد رقابت بین کاندیداهای طیف مستقل و اصولگراها بودیم تا درنهایت علی رستمیان کاندیدای مستقل‌ها پیروز میدان انتخابات در این حوزه انتخابیه شود.

علی رستمیان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توانست از مجموع ۱۱۹ هزار و ۶۰۳ رأی در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله حائز اکثریت آراء یعنی ۴۸ هزار و ۴۴۰ رأی شود.

بنابراین گزارش، کاندیدایی که از سوی برخی از اصولگرایان دلفان و سلسله موردحمایت قرارگرفته بود محمدامین رضوانی بود که نتوانست در این رقابت انتخاباتی راهی مجلس شورای اسلامی شود.

همچنین حجت‌الله خدایی سوری (نماینده فعلی مردم دلفان و سلسله) در ابتدای ثبت‌نام کاندیداها برای دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی انصراف خود را برای حضور در این رقابت اعلام کرده بود.

راه‌یابی کاندیدای اصولگرایان به دور دوم انتخابات دورود وازنا

رقابت کاندیداها در حوزه انتخابیه دورود وازنا نیز به دور دوم کشیده شد تا از این میان حسین گودرزی و مجید کیان پور برای کسب یک کرسی بهارستان دوباره در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی با یکدیگر به رقابت بپردازند.

شورای همگرایی اصولگرایان استان لرستان در حوزه انتخابیه دورود وازنا نام حسین گودرزی را در لیست خود قرار داده‌ بودند که وی توانست با کسب ۲۰ هزار و ۹۹۴ رأی در گردونه رقابت انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی بماند.

همچنین مجید کیان پور نیز بعد از حسین گودرزی با کسب ۲۰ هزار و ۵۷۴ رأی به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دورود وازنا راه یافت.

بنابراین گزارش، کل آرای مأخوذه در این حوزه انتخابیه ۱۲۱ هزار و ۷۳۵ رأی بوده است.

عباس قائد رحمت(نماینده فعلی مردم دورود وازنا در مجلس شورای اسلامی) نیز از رقابت بین کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جا ماند و نتوانست رأی مردم را به خود اختصاص دهد.

اختلاف‌نظر اصلاح‌طلبان در الیگودرز موجب پیروزی اصولگرایان شد

در حوزه انتخابیه الیگودرز نیز این کاندیدای اصولگرایان بود که پیروز عرصه رقابت دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شد.

محمد خدابخشی توانست با کسب اکثریت آرا نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی شود، وی از مجموع ۷۲ هزار و ۴۱۳ رأی در حوزه انتخابیه الیگودرز، حائز اکثریت آراء یعنی ۲۰ هزار و ۹۹۱ رأی شد.

بنابراین گزارش، در حوزه انتخابیه الیگودرز اختلاف‌نظر بین احزاب اصلاح‌طلب این شهرستان وجود داشت به‌طوری‌که شورای سیاست‌گذاری احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلبان محمدتقی توکلی را به‌عنوان کاندیدای موردحمایت خود اعلام کرده بودند و شورای هماهنگی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز داراب گنجی را در لیست خود قرار داده بودند.

محمدتقی توکلی(نماینده فعلی مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی) نیز نتوانست آرا مردم را برای دومین دوره پیاپی مجلس شورای اسلامی کسب کند.

جزئیات آرای منتخبان مجلس خبرگان در لرستان

بنابراین گزارش، در استان لرستان سه نفر به عرصه رقابت پنجمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی راه یافتند که آیت‌الله هاشم نیازی، آیت‌الله احمد مبلغی و آیت‌الله سید محمد نقی شاهرخی سه کاندیدای لرستان برای حضور در عرصه انتخابات مجلس خبرگان بودند.

در این میان آیت‌الله احمد مبلغی و آیت‌الله نیازی به‌عنوان کاندیداهای منتخب مردم لرستان به مجلس خبرگان رهبری یافتند.

آیت‌الله احمد مبلغی از مجموع ۸۸۴ هزار و ۱۴۴ رأی توانست ۴۰۰ هزار و ۷۳۲ رأی را کسب کند و آیت‌الله هاشم نیازی نیز در این دوره از انتخابات توانست ۳۸۲ هزار و ۵۲۳ رأی را از آن خود کند.

بنابراین گزارش، جامعه روحانیت مبارز از آیت‌الله احمد مبلغی و آیت‌الله هاشم نیازی اعلام حمایت کرده بود.

در این انتخابات نیز آیت الله سید محمد نقی شاهرخی که چندین دوره نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان بود از راهیابی به مجلس پنجم بازماند.

خبرگزاری مهر، ، تهیه گزارش :  فاطمه حسینی

استان لرستان

 

تعداد واجدین رأی دادن:

۱ میلیون و ۴۰۹ هزار نفر

درصد مشارکت:

تعداد رأی دهندگان:

 

گروه پیروز: اصولگرا

 

ردیف

حوزه انتخابیه

نماینده منتخب

تعداد آراء

گرایش

راه یافتگان به دور دوم

۱

پلدختر و معمولان

سید حمیدرضا کاظمی

۱۸ هزار و ۹۵۰ رای

اصولگرا

۲

کوهدشت و رومشکان

الهیار ملکشاهی

۵۴ هزار و ۷۱۳ رای

مستقل

۳

دلفان و سلسله

علی رستمیان

۴۸ هزار و ۴۴۰ رای

مستقل

۴

خرم آباد و دوره چگنی

محمد بیرانوندی

۵۲ هزار و ۸۸۳ رای

اصلاح طلب

دور دوم

محمدرضا ملکشاهی راد

۳۲ هزار و ۱۰۸ رای

اصولگرا

دور دوم

اعظم محمدی نیا

۳۱ هزار و ۸۵۲ رای

مستقل

دور دوم

مرتضی محمودوند

۳۰ هزار و ۱۴ رای

مستقل

دور دوم

۵

بروجرد و اشترینان

علاء الدین بروجردی

۳۰ هزار و ۴۶۶ رای

اصولگرا

دور دوم

هادی مقدسی

۲۹ هزار و ۱۰۸ رای

اصولگرا

دور دوم

عباس گودرزی

۲۷ هزار و ۵۲۷ رای

اصولگرا

دور دوم

فاطمه مقصودی

۲۶ هزار و ۸۱۵ رای

مستقل

دور دوم

۶

الیگودرز

محمد خدابخشی

۲۰ هزار و ۹۹۱ رای

اصولگرا

۷

دورود و ازنا

مجید کیان پور

۲۰ هزار و ۵۷۴ رای

مستقل

دور دوم

حسین گودرزی

۲۰ هزار و ۹۹۴ رای

اصولگرا

دور دوم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •