×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
بازدید پیریایی ، نماینده دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از مناطق سیل زده لرستان +تصاویر

به گزارش ارجانیوز : دکتر کرمرضا پیریایی و همراهان ایشان از جانب مجمع تشخصی مصلحت نظام، برای بازدید و کسب اطلاع بدون واسطه از مناطق سیل زده ی استان لرستان به این استان سفر کرده و از مناطق سیل زده بازدید به عمل آوردند که متن این گزارش و تصاویر مربوطه به ضمیمه در پی می آید.
بارش باران در نقاط مختلف ایران به ویژه استان لرستان در سال گذشته تاکنون، به شکل کم سابقه ای اتفاق افتاده و این نزول رحمت الهی علاوه بر محاسن خود و خرسند سازی کشاورزان و باغداران و مردم، خساراتی را نیز به همراه داشته که بیشتر ناشی از وجود اشکال در زیرساخت ها و البته غافلگیری مردم و دستگاه های دولتی بوده است. در بارش های اخیر نیز این اتفاقات در بیشتر مناطق استان افتاده و بارش باران پیوسته، خساراتی را برای مردم شهرها و روستاهای استان به همراه داشته است.

سفر دکتر پیریایی و هیئت همراه ایشان از جانب مجمع تشخیص مصلحت نظام، به منظور بررسی میزان این خسارت ها و انتقال آن در قالب گزارش به مقامات ذیربط بوده است. در این سفر، دکتر پیریایی از شهر خرم آباد بازدید کرده و شاهد خسارات ناشی از سیل به اماکن مسکونی، جاده ها، پل ها، مزارع کشاورزی و باغات این شهر و روستاهای اطراف بوده اند. ضمن اینکه ایشان در خصوص همین خسارات وارد شده، دیداری نیز با مهندس بازوند، استاندار لرستان داشته اند.
در طول این سفر، آقای پیریایی از شهرستان دوره ی چگنی نیز بازدید به عمل آورده که در آنجا هم کشاورزان، باغداران و ساختمان های مسکونی روستایی، از گزند سیلاب و خرابی های ناشی از آن در امان نمانده و نیازمند رسیدگی است.


در ادامه ی این سفر، تیم بازدید کننده به شهرستان کوهدشت رسیده و از بخش مرکزی و بخش های دیگر آن بازدید به عمل آورده که در این بین خسارات بیشتری مشاهده شده است. بخش مرکزی کوهدشت که در سال گذشته نیز در معرض سیل شدید و خسارات فراوان قرار گرفته بود، این بار هم مورد هجوم سیلاب های غافلگیرکننده قرار گرفته که در این بین سهم مناطق روستایی و حومه ی شهر، بیش از سایر نقاط بوده و بافت های قدیمی تر شهر نیز آسیب های جدی دیده اند.
هرچند در این حوادث طبیعی و غیر مترقبه ی اخیر، مسئولین شهرستانی و استانی به مدد تجربه ی سوانح پیشین، با آمادگی و تلاش بیشتری در صحنه ها حضور داشته و سیل اخیر در این شهرستان خوشبختانه خسارت و تلفات جانی در پی نداشته، اما خسارات مالی بی شمار و ناگزیر به منازل مسکونی، زمین های زیر کشت کشاورزی، جاده ها و پل ها، به ویژه پل های بین روستایی و نیز باغات منطقه، مایه ی تأثر بوده که نیازمند رسیدگی عاجل می باشند.


در ادامه، بازدید از بخش های طرهان و کوهنانی در برنامه بوده که در جریان آن، شهرهای گراب، کوهنانی و روستاهای پشت تنگ، زیرتنگ سیاب و انارستان های متمرکز آن، روستای نام کول، اولاد دربند کبود، سد سیمره و حتی آخرین روستاهای این منطقه که به مرز ایلام منتهی می شود مورد بررسی و بازدید قرار گرفت.
در این بین، بخش های کوهنانی و طرهان نیز، با توجه به بافت روستایی و تکیه گاه معیشتی آنها (کشاورزی، دامداری و باغداری) آسیب های جدی و قابل توجهی دیده اند که یاری مسئولین را می طلبد. خرابی در منازل مسکونی این دو شهر و پل های بین روستایی و جاده ها و مزارع، طغیان رودخانه ها و ریزش موردی کوه ها، باعث ایجاد خسارت شده و باغات اندک روستای پشت تنگ نیز دچار خسران طبیعی شده اند.

 
اما در این بین، بیشترین خسارت را شاید می توان در بزرگترین انارستان متمرکز ایران مشاهده کرد که قلب هر بیننده ای را به درد می آورد. باغات انار و دیگر محصولات باغی این منطقه که بعد از ورود از تنگه ی عظیم زیرتنگ آغاز و تا مرز ایلام و کرانه ی سد سیمره ادامه دارد. به ویژه در مسیر رودخانه ای که از میان باغات انار می گذرد، بر اثر بارش شدید و پیوسته و طغیان غیر قابل مهار رودخانه، بسیاری از درختان از ریشه در آمده و همراه با سیلاب تا مناطق پایین دست رفته اند.
این باغستان بزرگ که بخش عمده ای از محصول انار مورد نیاز ایران را تأمین و بخش هایی از آن نیز هر ساله صادر می شود، از مهمترین منابع باغی استان بوده که نیازمند نگاه ویژه و دیگرگونه ای ست.

در کنار آسیب هایی که به باغات منطقه وارد شده، پل های بیشماری نیز آسیب دیده و برخی از جاده های روستایی تخریب شده اند که ارتباط را با سایر  روستاها مختل کرده اند. در این میان، تعداد زیادی نیز، موتورها و دینام های پمپاژ آب به علت جریان شدید آب و طغیان رودخانه دچار آسیب شده و یا آنها را جریان شدید آب با خود به مناطق دیگر برده است.
در میان این خرابی ها، آسیب های وارده به منازل مسکونی و طویله ها و دامداری ها و بعضاً دامها نیز مشاهده می شود.
بازدید از منطقه ی سیاب تا سد سیمره نیز تداوم داشته و در این بین، نماینده ی مجمع تشخیص مصلحت نظام، با مردم منطقه و افراد محلی دیدار داشته و جویای مشکلات پیش آمده شده و علاوه بر ثبت نکات لازم، از آنان دلجویی کرده و جویای دیگر مناطق آسیب دیده از آنان شدند.
در ادامه ی مسیر، تیم دغدغه مند بازدید کننده، به شهرستان رومشگان رسیده و بازرسی ها نشان می دهد که این شهرستان نیز از خسارات وارده در امان نبوده است. شهرستان رومشگان نیز منطقه ای ست که ارتزاق اهالی آن مبتنی بر کشاورزی، باغداری و دامپروری ست. زمین های زیر کشت فراوان این منطقه، با توجه به بارش های ممتد و ادامه دار، متحمل خساراتی شده اند که طبعاً جبران آنها به سادگی برای کشاورزان مقدور نیست. اضافه بر آن، باغ های میوه و جاده های بین مزارع در این شهرستان، دچار خسران قابل توجه شده و برخی پل ها و منازل مسکونی نیز در جریان شدت سیلاب تخریب شده اند.


پس از رومشگان، دکتر پیریایی به همراه همراهان خود به شهرستان پلدختر سفر کرده تا جنوبی ترین شهر استان را نیز رصد و میزان خسارات ناشی از سیل را بررسی نمایند. پلدختر با وجود اینکه جزو شهرستان های کم بارش استان محسوب می شود، اما این بار ماجرا متفاوت بوده و علاوه بر اینکه بارش بی سابقه ای در شهر مشاهده شده، شاید بیشترین خسارات در استان لرستان به این شهر وارد آمده باشد و حتی در این شهرستان یکی از اهالی نیز بر اثر صاعقه جان به جان آفرین تسلیم کرده است. اماکن شهری و روستایی و مواجهه ی سیلاب ها با این مناطق، مبین میزان خرابی ها و پیامدهای سیل در این شهرستان است. بافت های عشایری که زندگی شان مبتنی بر دامپروری ست آسیب دیده و کشاورزان و مالکان بوستان های این شهرستان و نیز باغدارن، به میزان بالایی دچار خسران شده اند. تخریب جاده ها و قطع راه های ارتباطی بین شهر پلدختر و بخش های آن و نیز روستاها و نیز تخریب بافت کوهستانی جاده پل زال – خرم آباد در چند نقطه و چند مرحله، کار را برای اهالی با دشواری روبرو کرده است.


در ادامه ی این سفر، اکیپ بازدید کننده، از بخش های معمولان و ویسیان نیز دیدن کرده که در هر دو بخش با خرابی های ناشی از سیل مواجه شدند. ساختار روستایی و بعضاً قدیمی منازل مسکونی و دامداری های این بخش ها به همراه زمین های زیر کشت کشاورزی، از بیشترین سوژه های مورد خسارت در این بخش ها به شمار می رود که مردم این مناطق، چشم به حمایت و رسیدگی مسئولین خدوم نظام دارند. ضمن اینکه بر اثر بارش شدید و آب گرفتگی سطح جاده های برون شهری، ارتباط بین بخش معمولان با شهر پلدختر به مدت دو روز قطع شده بود و هیچ گونه راه ارتباطی وجود نداشت.
در ادامه و در مسیر برگشت، شهرستان های الیگودرز و ازنا، مناطق دیگر مورد نظر و بازدید دکتر پیریایی و همراهان ایشان بود. بخش مرکزی الیگودرز که اگرچه با خسارات کمتری نسبت به سایر نقاط استان مواجه بوده است اما از باران چند روزه ی هفته ی اخیر ایمن نبوده و در مناطق مختلف، به ویژه حومه ی شهر و مناطق فرسوده تر، با خساراتی همراه بوده که نیازمند رسیدگی مسئولین استانی و کشوری ست.
اما در شهرستان ازنا نیز، بارش های بی امان نزول داشته و بازدید تیم بازرسی از منطقه ی جاپلق شرقی و شهر مومن آباد این شهرستان، گویای ورود خسارت به برخی پل ها و جاده های بین مزارع و نیز آسیب به باغات منطقه شده است.
در پایان و به صورت کلی، در اغلب مناطق بازدید شده، خسارات روشنی مشاهده شده و مناطق سیل زده در طی روزهای اخیر با قطعی آب، برق، تلفن و آنتن موبایل مواجه که این شرایط را برای این مناطق دشوارتر از پیش کرده بود.

در مجموع باید ماحصل تلاش دبیر و نماینده ی مجمع تشخیص مصلحت نظام در جریان سیل اخیر را، گزارشی دانست که از جانب دکتر پیریایی تسلیم مجمع شده و مستندات و تصاویر به انضمام و پیوست آن به مسئولین عالی رتبه تقدیم خواهد شد.

دکتر پیریایی در پایان این سفر، ضمن شکرگزاری از نزول رحمت الهی، بر لزوم ایجاد زیرساخت های مستحکم تر در استان تاکید کرده و آمادگی چهارفصل و با تمام توان را لازمه ی مقابله با حوادث غیر مترقبه دانست و در پایان از تلاش های آقای بازوند و مجموعه ی استانداری و سایر نهادهای دولتی تقدیر کردند و یادآور شدند که با وجود تمام خسارات وارده، مجموعه ی استانداری و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی در نقاط مختلف استان، تلاش جانانه ای داشته که با تکیه بر تجارب پیشین، بیشترین خدمات را به مناطق سیل زده ارائه و از آسیب های بیشتر پیشگیری نمیاند که این اقدامات در طول سفر و بازدیدها به وضوح هویدا بوده و به چشم می خورد. نظارت ویژه ی شخص استاندار و حضور فیزیکی به موقع در موارد مورد نیاز و نیز فرمانداران و بخشداران و دیگر مسئولین، موجی از همبستگی را به کمک مردم استان به وجود آورده که با وجود خسارات ناگزیر، مانع از خسارات بیشتر و رنج مردم استان شده است.

منبع خبر : هنا نیوز

false
false
false
false
 1. 001

  سلام
  همیشه و هر زمان ما همشهریانی داشتیم که در پست و مقام هایی بودن که در نظام و کشور جایگاه خوبی داشته اند اما خیلی بندرت و شاید هیچگاه نه برای استان و حتی برای شهرستان هم قدمی برنداشته اند . . .
  امیدوارم آقای پیریایی قدم های مثبتی را برای استان و بالاخص شهرستان نابودشده کوهدشت بردارند که هم شامل دعای خیر مردم شوند و هم قدمهایشان درس عبرتی باشد برای سایرین . . .

 2. همشهری

  کاش قبلا که موقعیت بهتری داشتند از این بازدیدها میفرمودند!!!!!!!

 3. همشهري

  خبر سازی های بی فایده، و گرفتن عکس یادگاری در کنار سیل و باقی خود بخوان از این دو جمله

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true