×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چرا اینستاگرام لگویش را تغییر داد

  آی تی ایران: یان اسپالتر، سرپرست تقریبا جدید تیم طراحی اینستاگرام که سابقه فعالیت در تیم طراحی مربوط به سرویس یوتیوب (که فعالیت او روی پروژه نایک پلاس را شامل می شود) نیز در کارنامه او دیده می شود در خصوص طراحی جدید لوگوی نرم افزار همراه اینستاگرام می گوید: این طرح به آنچه در دوربین های امروزی مشاهده می کنیم نزدیک تر است.
 از آنجایی که آیکون نرم افزار اینستاگرام یکی از مشخصه های اصلی و هویتی این شرکت به حساب می آید و البته با در نظر گرفتن این واقعیت که صدها میلیون کاربر در سراسر جهان به واسطه لمس چنین مولفه نرم افزاری با سرویس های اینستاگرام در تعامل قرار می گیرند، باید پذیرفت که اینستاگرام تصمیمی واقعا سخت در این مقطع زمانی اتخاذ کرده است.
بدنیست بدانید که تیم طراحی اینستاگرام در حدود ۹ ماه زمان صرف طراحی این آیکون جدید کرده است. اسپالتر تمرکز اولیه خود را معطوف به المان هایی کرد که کاربران به عنوان شاخصه های اصلی لوگوی ترکیبی و مملو از جزئیات پیشین اینستاگرام در ذهن دارند. به این منظور او از تمامی کارکنان شرکت درخواست کرد ذهنیتی که از لوگوی اینستاگرام دارند را در مدت زمان ۱۰ ثانیه یا کم تر روی کاغذ ترسیم کنند.
اسپالتر در این خصوص می گوید: این راهکار، ذهنیت کاربران از لوگوی پیشین را مشخص کرد. ذهنیتی که در آن لنز دوربین، گوشه های خمیده آیکون و در نهایت تعجب، منظره یاب سیاه رنگ در گوشه بالا سمت راست آیکون، جایگاه اصلی را به خود اختصاص داده بودند.
در طراحی جدید، در کنار لنز دوربین از نقطه ای سفیدرنگ برای مشخص کردن منظره یاب دوربین استفاده شده است. ترکیبی که در کنار لنز دوربین، بیشتر چیزی شبیه به لنز و سنسور نوری موجود در یک گوشی هوشمند را تداعی می کند تا لنز و منظره یاب دوربین پولاروید. طرح جدید به نوعی نشان دهنده تغییراتی است که در این مدت در صنعت عکاسی شاهد بوده ایم. در کنار این موارد می توانید رنگین کمان روشنی که در پس زمینه آیکون وجود دارد را مشاهده کنید. رنگین کمانی که می تواند آیکون اینستاگرام را از انبوه آیکون های موجود روی هوم اسکرین گوشی هوشمند شما متمایز سازد. اسپالتر این رنگین کمان را پژواکی از دوست داشتنی ترین قست لوگوی پیشین اینستاگرام یعنی نوارهای رنگین کمانی در قسمت بالا سمت چپ آیکون می داند که در زیر آن عبارت Insta درج شده بود.
اسپالتر سخت ترین قسمت فرایند تغییر لوگوی اینستاگرام را بررسی ۳۰۰ نمونه طراحی شده عنوان می کند. او در خصوص مشقت های موجود در این زمینه می گوید: تصمیم گیری در خصوص مهاجرت از آیکونی پرطرفدار و دوست داشتنی واقعا دشوار است. موضوع بعدی که مطرح خواهد شد آن است که تا چه اندازه باید پیش برویم؟ قسمت اعظم فرایند طراحی، تصمیم گیری در خصوص حذف و یا حفظ المان های موجود در لوگوی قبلی بود.
پس از صرف ماه ها زمان برای طراحی، تحقیقات کیفی در خصوص اینکه آیا کاربران این آیکون را به عنوان لوگوی جدید اینستاگرام خواهند پذیرفت یا نه؟ در دستور کار قرار گرفت. در نهایت نیز ویدئویی برای تشریح فرایند طراحی آیکون جدید اینستاگرام تهیه شد تا به گفته اسپالتر به نظر نرسد تمام مراحل طراحی به طور اتفاقی انجام پذیرفته است.
پس از این نوبت به تمرکز روی ابعاد و مقیاس های المان های آیکون اینستاگرام رسید تا اطمینان حاصل شود که ترکیب مناسب در میان قسمت های مختلف لحاظ شده و آیکون نهایی در گوشی های هوشمند و حتی وب سایت های مختلف، نمای مناسبی دارد. در نهایت نوبت به انتقال طراحی جدید به زیرمجموعه های نرم افزاری اینستاگرام مانند بومرنگ، هایپرلپس و Layout رسید. این در حالی است که لوگوهای جدید دقیقا نشان می دهند که نرم افزار یادشده، انجام چه عملی را (به عنوان مثال، قراردادن چندین عکس در یک قاب، در برنامه Layout) به همراه خواهد داشت.
در کنار تغییر طراحی لوگو، تغییرات اعمال شده در رابط کاربری نیز برای کاربران سیستم عامل اندرویید و iOS مشهود خواهد بود. نکته اساسی اینجاست که به جای تلاش در خصوص ایجاد زبان طراحی جدیدی که نمایانگر فاکتورهای تولیدی خود اینستاگرام باشد، طراحانِ رابط کاربری اینستاگرام، تصمیم به طراحی المان ها و دکمه ها برمبنای ذات سیستم عامل اندروید یا iOS گرفته اند تا نرم افزار اینستاگرام با پلتفرم مورد نظر کاربر، همخوانی کاملی داشته باشد. شاید بزرگ ترین تغییر در این قسمت را باید مربوط به صفحات ویژه اعمال فیلتر دانست که حالا به رنگ سفید، تغییر رنگ داده اند. تغییر رنگی که در واقع نشان دهنده فرایندهای فعلی مورد استفاده در عکاسی نوین است. به بیان واضح تر، عکاسان در گذشته ترجیح می دادند تصاویر را در پس زمینه سیاه مشاهده کنند تا هیچ نوری مانع از مشاهده دقیق تصاویر نشود اما صفحات جدید اعمال فیلتر، از رنگ سفید به منظور شبیه سازی محیطی که عکس در آن مشاهده می شود (پس زمینه سفید در فید کاربری اینستاگرام) استفاده کرده اند.
یکی از اصلی ترین پرسش های حال حاضر، به چگونگی واکنش کاربران مربوط است. واکنشی که بر اساس شواهد موجود، آنچنان هم مثبت نبوده است. اسپالتر در پاسخ به اینکه آیا آمادگی لازم برای رویارویی با هجمه احتمالی کاربران ناراضی از این تغییر را دارد گفت: شاید مجبور شوم به یک مسافرت کوتاه مدت، البته در یک پناهگاه زیرزمینی بروم.

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true