×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تجهیز یگان‌های کره‌ شمالی به موشک KN-02 +  تصاویر

به گزارش ارجانیوز ؛ ارتش کره شمالی به عنوان یکی از قدرت های موشکی جهان  شناخته می شود که توانسته با استفاده از توان بازدارندگی خود در مقابل امپریالیسم ایستادگی کند.

برنامه موشکی پیونگ‌یانگ در چند دهه گذشته از موشکهای توپخانه‌ای تاکتیکی در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و میان‌برد در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ توسعه یافت و یکی دیگر از موشک های کره شمالی که در این پروسه تولید شده  “کا ان-۲ (KN-02) ” نام دارد.

**مشخصات موشک  “کا ان-۲ (KN-2) ”

“کا ان-۲ (KN-02) ” یک موشک بالستیک کوتاهبرد است که مدل تغییر یافته و بهینه شده  طرح های اولیه موشک “کا ان-۲ (KN-02) ” بر اساس موشک های بالستیک “توچکا” اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شده است.

تجهیز یگان‌های کره‌شمالی به موشک

“کا ان-۲ (KN-02) ” علاوه بر اینکه طرح آن الهام گرفته از توچکاست، از موشک “اسکاد” نیز برای طراحی  “کا ان-۲ (KN-2) ”  استفاده شده است. این موشک با طول بیش از ۶ متر، قطر بیش از ۶۰ سانتی متر، وزن کلی بیش از ۲ تن و خطای ۱۰۰ متر است.

موشک  “کا ان-۲ (KN-02) ” دارای سوخت جامد بوده و بردی معادل ۱۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر دارد و هدایت این موشک اینرسی است. ترانسپورت این موشک با خودرو بلاروسی  MAZ-630308-224 یا کامیون های  ۲۴۳ ۶×۴ or 6×۶  انجام می شود که سرعت ماکزیمم  این ترانسپورت ها در جاده ۶۰ کیلومتر بر ساعت است.

تجهیز یگان‌های کره‌شمالی به موشک

در سال ۲۰۱۴ میلادی ارتش کره جنوبی  گزارش داد که کره شمالی برد موشک های  “کا ان-۲ (KN-02) ”  را ده کیلومتر افزایش داده و به ۱۷۰ کیلومتر رساندند. همچنین دستگاه اطلاعات کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ میلادی از ساخت موشک های ضد کشتی نوع “کا ان-۲” خبر داده بود که بردی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر دارند.

تجهیز یگان‌های کره‌شمالی به موشک

لانچر ها و ترانسپورت های موشک  “کا ان-۲ (KN-02) ”  دارای یک چرخه شلیک کوتاه بوده و قادر به آماده سازی موشک در کمتر از ۲۰ دقیقه هستند و می توانند برنامه شلیک موشک را در ۲ تا ۴ دقیقه فراهم کنند.

کارشناسان نظامی معتقدند که  پیونگ یانگ برای پرتاب این موشک ها حدود ۳۰ سکوی متحرک پرتاب آماده  کرده است و با توجه به تعداد سکوهای متحرک پرتاب کره شمالی دارای حدود ۱۰۰ موشک KN-02 است”.

طرح تولید و بهینه سازی موشک “کا ان-۲ (KN-02) ” با پیگیری ارتش کره شمالی حد فاصل سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۶ انجام شد. در آوریل سال ۲۰۰۴ میلادی ارتش کره شمالی برای اولین بار این موشک را روی لانچر فرستاد ؛ اما نتیجتا شلیک موشک با موفقیت همراه نبود. در ماه می سال ۲۰۰۵ برای دومین بار موشک بالستیک “کا ان-۲ (KN-02) ” آزمایش شد و توانست هدفی را در دریای ژاپن با موفقیت مورد اصابت قرار دهد.

تجهیز یگان‌های کره‌شمالی به موشک

گزارش ها نشان می دهد که موشک  “کا ان-۲ (KN-02) ” پس از پشت سر گذاشتن آزمایش موفقیت آمیز سال ۲۰۰۵ ، در سال ۲۰۰۶ میلادی تولید انبوه آن آغاز شد. در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ موشک مذکور وارد خدمت در ارتش کره شمالی شده است.

منابع رسانه ای گزارش دادند که ارتش کره شمالی ۵۰ فروند موشک  “کا ان-۲ (KN-02) ” را در یگان های خود عملیاتی کرده است.  “جان گریسافی”  تحلیلگر ان کا نیوز مدعی شد که ارتش کره شمالی برنامه ای برای ارتقا برد موشک های  کوتاه برد خود داشته و برد موشک  “کا ان-۲ (KN-02) ” را به ۲۲۰ کیلومتر در آزمایش آگوست سال ۲۰۱۴ رسانده است.

رسانه های دولتی کره شمالی  گزارش دادند که موشک  “کا ان-۲ (KN-02) ”  قادر است تا به مراکز فرماندهی نظامی جنوب در نزدیکی دائجون در استان Chungchon را هدف قرار دهد.

تجهیز یگان‌های کره شمالی به موشک

**پرتاب موشک های “کا ان-۲ (KN-2) ” همزمان با افزایش تهدیدات در شبه جزیره کره

در سال ۲۰۱۳ میلادی که تنش های منطقه ای در شبه جزیره کره افزایش یافته بود، کره شمالی مبادرت به شلیک موشک های “کا ان-۲ (KN-02) ” کرد. شبکه خبری راشاتودی در سال ۲۰۱۳  گزارش داد که ژاپن نیز گزارش پرتاب‌ها را تصدیق کرده است و اعلام داشته  که ارتش این کشور توانسته است به خوبی آنها را شناسایی کند.

در گزارشات نیز عنوان شده بود که این موشک‌ها احتمالا از نوع موشک‌های ضد کشتی ” KN-02توکسا ” هستند . سئول با محکوم کردن آخرین پرتاب موشک‌های برد کوتاه توسط کره شمالی این عمل را تحریک‌آمیز خوانده بود.

در مجموع موشک “کا ان-۲ (KN-02) ” با برد ۱۲۰ تا ۱۷۰ کیلومتر و وزن بیش از ۲ تن می تواند اهداف مورد نظر ارتش کره شمالی را تا نزدیکی بندر “بوسان” را هدف قرار

محمد زرچینی از باشگاه خبرنگاران

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true