×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
هشدار سایبری پلیس فتا کوهدشت ; باج افزار خطرناک Satana

به گزارش ارجانیوز : با توجه به گسترش روز افزون بدافزارهای رایانه‌ای موسوم به Ransomware (باج افزار)، اخیراً گونه جدید و بسیار خطرناکی از این نوع بدافزارها با نام مستعار Satana توسط شرکت‌های فعال در زمینه امنیت فناوری‌اطلاعات گزارش شده‌ که اقدام به رمزگذاری (Encryption) کلیه اطلاعات موجود در سیستم آلوده و همچنین آلوده سازی Master Boot Record سیستم می‌نماید.
برابر اعلام کلیه شرکت‌های تولیدکننده ضدبدافزار، از بین بردن اثرات بدافزار ذکر شده و بازیابی فایل‌های رمزشده غیرممکن بوده و تنها راه آن، پرداخت پول (باج) به گردانندگان باج افزار خواهد بود.
با توجه به اینکه برخی شرکت‌ها و سازمانهای داخل کشور در اثر بی توجهی به اجرای موارد امنیتی با مشکل فوق‌الذکر مواجه شده‌اند و با مدنظر قرار دادن اهمیت اطلاعات و سرویس های ارائه شده برابر موارد ذیل مورد بهره برداری قرار دهند.
۱٫ برروی کلیه سیستم‌های رایانه‌ای متصل به شبکه ، ضدبدافزار مصوب تحت سرور مربوطه نصب و بهره‌برداری گردد.
۲٫ نسبت به به‌روزرسانی منظم و روزانه سرورهای ضدبدافزار و کنترل به‌روز بودن ضدبدافزار سیستم‌های رایانه‌ای اقدام نمایند.
۳٫ بکارگیری حافظه‌های جانبی غیرسازمانی بر روی سیستم‌های رایانه‌ای ممنوع بوده و ضمن اعمال تنظیمات مربوط به Device Control از کنسول مدیریتی سرور ضدبدافزار Kaspersky (جهت ممانعت از بکارگیری حافظه‌های جانبی شخصی) بایستی با کاربران متخلف، مطابق قوانین و مقررات برخورد گردد.
۴٫ با توجه به اینکه در صورت بروز آلودگی و رمز شدن اطلاعات توسط باج‌افزار مذکور، امکان بازیابی اطلاعات (بدون پرداخت پول) غیرممکن می‌باشد، لذا مجدداً تاکید می‌گردد از اطلاعات مهم پشتیبان تهیه شده و در محلی امن و مجزا از شبکه (ترجیحاً دو نسخه و در دو محل متفاوت) نگهداری گردد.
۵٫ با توجه به اینکه در صورتیکه کاربر سیستم با User به سیستم وارد شده باشد، احتمال اجرای فایل مخرب و ایجاد آلودگی کاهش می‌یابد، لذا در مواقع غیر ضروری از وارد شدن با کاربری Administrator به سیستم‌ها خودداری گردد.
۶٫ نسبت به اطمینان از غیرفعال بودن اجرای خودکار ماکرو در برنامه Office و توجیه کاربران در خصوص عدم فعال‌سازی مورد مذکور در تنظیمات Office ، اقدامات لازم انجام گردد.
۷٫ با توجه به اینکه یکی از راه های انتشار آلودگی توسط باج ‌افزارها، ارسال ایمیل‌های آلوده و همچنین انتشار از طریق وب‌سایت‌های آلوده و نامعتبرمی‌باشد، لازم است نسبت به توجیه کاربران اینترنت رایانه‌ها در خصوص عدم باز کردن ایمیل‌های ارسالی از منابع ناشناس و عدم به‌کارگیری اینترنت در مواردی غیر از مأموریت‌های محوله اقدام گردد.

هر چقدر بیشتر بدانید،بیشتر در امنیت خواهید بود ، منابع آموزشی آنلاین از جمله سایت پلیس فتا را در آدرس http://www.cyberpolice.ir مطالعه کنید و همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام و جرمی در فضای مجازی آن را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس http://www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی اطلاع دهید.

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true