×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Friday, 7 August , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ماه مبارک رمضان ، سید ماهها

ارجانیوزسید صادق محمدی وفایی : صدای پای شهر خدا ، ماه رمضان ،موسم طهارت و پاکیزگی، می­آید.الهی  آن شهر صیام  و خودسازی مبارکمان باشد .

ما را به دعا کاش نسازند فراموش

رندان سحرخیز که صاحب نفسانند

چون از رسول خدا(ص) نقل شده است که : «خداوند هیچ چیزی را نیافریده است مگر این که برای آنها سیدی قرار داده است.«ماخلق الله شیئاً إلاّ جعل له سیّداً» . و نیز در روایات از ماه مبارک رمضان به عنوان «سید ماهها» یاد شده  است ، به صدها کتاب روایی مراجعه کردم ، تا از اقسام و انواع «سیدها» اطلاعی پیدا کنم . ثمره ی مطالعات سیدیابیم ،یافتن سادات زیر است که تقدیمتان می گردد:

۱٫       سید انبیاء ، رسول خدا(ص)

۲٫       سیدالعرب ، امام علی (علیه السلام)

۳٫       سید جوانهای بهشت امام حسن و امام حسین  علیهما السلام

۴٫       سید المجالس، مجلس شیعیان

۵٫       سید فرشتگان، اسرافیل

۶٫       سید فارسها، سلمان فارسی

۷٫       سید حبشی ها ، بلال حبشی

۸٫       سید کوهها، طورسینا

۹٫       سید درختها ،درخت سدر

۱۰٫   سید میوه ها، انار

۱۱٫   سید غذاها در دنیا و آخرت، گوشت

۱۲٫   سید نوشیدنیهای بهشت ،آب

۱۳٫   سید حیوانات وحشی ، شیر

۱۴٫   سید هر قوم ، خادم آنهاست. هرکسی که تکبر نداشت و به دیگران خدمت کرد ، اشرف آنها محسوب خواهد شد. به تعبیری هر چه داریم از خداست و هرچه توان داریم، باید برای خدا خرج کنیم

۱۵٫   سید  کارها این است هرچه را برای خودت می پسندی برای دیگران بپسندی و هرچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسندی. ” سید الاعمال ” أی أشرفها وأفضلها ” حتى لا ترضى بشئ ” أی لنفسک أی لا یطلب منهم من المنافع إلا مثل ما یعطیهم ولا ینیلهم من المضار إلا ما یرضى أن یناله منهم، ویحکم لهم على نفسه ”

۱۶٫   سید اعمال ، عقل انسان است زیرا ارزش کردار انسانها به درجه ی خردمندی او بستگی دارد.«سید الاعمال فی الدارین العقل.»

۱۷٫   سیدکلام و گفتارها، قران کریم و سید قرآن ، سوره ی بقره و سید  سوره بقره  نیزآیه الکرسی است.

۱۸٫    سید روزهای هفته روز جمعه و سید ماهها ، ماه مبارک رمضان است.

اما چرا ماه مبارک رمضان سید ماههاست؟ بر سید بودن این ماه دلیلهای فراوانی دارد که به برخیها اشاره خواهد شد:

یکم:

در این ماه کتاب هاى آسمانى قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.

دوم:

رمضان  تنها ماه قمرى است که نامش در قرآن آمده است و یکى از چهار ماهى است که خداوند متعال جنگ (نه دفاع) را در آن حرام کرده است.

در ماه رمضان ، شب قدر وجود دارد.این شب به حدی مهم است که حضرت پیامبر(ص) فرمودند: «من قام لیله القدر إیمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه» .

در این شهر خدای مهربان بیش از پیش به کمک مومنین می شتابد از اینرو چون ماه رمضان می آید شیطانها زنجبر، درهای بهشت باز و درهای جهنم بسته می شود. إذا جاء رمضان فتحت أبواب الجنه، وغلقت أبواب النار، وصفدت الشیاطین، ونادى مناد یا باغی الخیر أقبل ، ویا باغی الشر أقصر.

استاد فاطمی نیا

جمال السالکین آیت الله آمیرزا جواد آقای ملکی تبریزی قدس الله روحه مینویسد یک سال مانده به شب قدر به فکر شب قدر باشید، من نمیگویم که الان این جمله را میفهمم، ادعا ندارم اما انقدر بگویم که در جوانی که این مطلب را دیدم خیال خامی داشتم، خیال میکردم که این مرد بزرگ میخواهد بگوید که یعنی آدم تقویمش را نگاه کند آن شب مثلا به خانه دوستش نرود، آن شب عروسی نرود، آن شب را ضایع نکند و ازاین حرف ها. بعد فهمیدم که نه مقصودش این نیست میخواهد بگوید در طول سال کاری نکنی که آن کار شب قدر بیاد جلوی تو را بگیرد. یک دلی شکستی بدست نیاوردی همینطور که سرگرم بک یا الله هستی اون دل میاد میگه یواش برو کجا میری! حقی رو ضایع کردی هنوزجبران نکردی، پدر رو خشمگین کردی، دل مادررو شکستی و هکذا.»

سوم:

رمضان» در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانیدن مى باشد. چون در این ماه گناهان انسان بخشیده مى شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند. از این ماه به عنوان  فصل و بهار مغفرت یاد شده است. پیامبراعظم (ص) فرموده اند:« من صام رمضان إیمانا واحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه “.» روزه داری در این ماه باعث بخشیده شدن گناهان کذشته خواهد شد. بنابراین چون در این ماه مبارک ، اسباب و مقدمات بخشیده شدن نهاده شده است، در روایات آمده است اگر کسی در این ماه بخشیده نشود ، از اشقیا خواهد بود.

چهارم:

از منظر متون دینی ، هیچ موجودی به تیر بلایی مبتلا نمی شود مگر بر اثر غفلت. در این ماه، غفلت زدایی ها، آغاز و خودسازی ها  شروع  می شود. در این ماه، دیده ی توجه ها ، به خدای متعال ، دوخته می شود  و  به برکت این همه دلی که به یاد خدا زنده اند ،
بلاها دفع و رحمتهای الهی نازل می شود.در این ماه نفس کشیدن عبادت است کارهای خیر انسان ثواب چند برابری دارد .شیطانها زنجیر شده اند. با طلوع ماه رمضان ، درهای ویژه ی رحمت و کرامت الهی باز می شود.در پرتو این همه رحمت و برکت می توان به مقام رضوان الهی رسید.امام سجاد (ع) ماه رمضان را چنین معرفی می کند: شهرالصیام و شهر الاسلام و شهر الطهور و شهرالتمحیص و شهر القیام الذی انزل فیه القران هدی للناس؛ شهرروزداری و شهر اسلام ،شهرپاکی و پیرایش ،شهر شب زنده داری و شهر قران ؛شهری که در آن هدایت و بینات برای عموم مردم فرود آمده است.

پنجم:

در این ماه خداوند میزبان است و روزه دارن میهمان اویند . فرشتگان الهی نازل می شوند و هستی را پر از رحمت و برکت می کنند.

و..

نیم نگاهی از خداوند بس است همگان را، عزیزان مطالعه محور را به همه نگاههای خداوند بزرگ می سپارم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •