×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
آیا با اهمیت ثبت برند آشنایی دارید؟

به گزارش ارجانیوز : امروزه در هر گوشه و کناری که نگاه کنید با برند ها و علامت های تجاری مختلفی روبه رو می شوید . این برند ها متعلق به افراد و شرکت هایی هستند که تلاش می کنند به واسطه انها محصولات و خدمات خود را به دیگران معرفی نموده و ضمنا بتوانند بواسطه انها بین خدمات و محصولات خود با سایر رقبا و هم صنفان خود تمایزی ایجاد نمایند.
برند در واقع سندی است که محصولات یک شرکت را به مشتریان خود می شناساند و باعث می شود هر فرد تنها با یکبار خرید از این شرکت بتواند برای دفعات بعدی ان شرکت را شناسایی کرده و از معرفی این علامت تجاری به دیگران انها را توصیه و یا در مواقعی منع خرید نماید.
از این رو برند و علامت تجاری برای شرکت ها و افراد حقیقی فعال در اقتصاد و تجارت کشور چه داخلی و چه خارجی از اهمیتی زیادی برخوردار است. برند به عنوان شناسنامه و سند اعتباری محصولات یک شرکت نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا ثبت می شود . حتی برای شرکت هایی که فعالیت خارج از کشوری هم دارند می تواند بصورت بین المللی ثبت شود تا دیگر نیاز ی نباشد در هر کشور بصورت جداگانه مراحل ثبت ان دنبال شود.
از برند و علامت تجاری که با نام های ارم ، لوگو، نشان تجاری، نشان شرکتی و … هم از انها یاد می شود می توان به غیر از ایجاد تمایز و تغییر در محصولات شرکت با سایر شرکت ها به عنوان ابزاری سودمند برای بازار یابی و معرفی محصولات نیز استفاده کرد. هر چه برند و علامت تجاری بتواند موفق تر عمل کند در اعتبار و قدرت شرکت نقش مهم تری را ایفا خواهد کرد و پیشرفت و توسعه بیشتری را برای شرکت به همراه خواهد داشت.
موضوعی که بسیار در برند و علامت تجاری از اهمیت برخوردار است و متاسفانه افراد کمی به ان اهمیت داده اند موضوع ثبت برند و علامت های تجاری است. علامت های تجاری به عنوان یک حق و یا یک مالکیت هستند که مانند انواع اسناد و املاک منقول و غیر منقول باید به ثبت برسند تا وجهه قانونی داشته باشند و تعلق خود را به صاحب خود به اثبات برسانند.
بسیار دیده شده که افرادی به منظور مطالبه حق خود به مراجع قانونی مراجعه می کنند و ادعای مالکیت برند و یا علامت تجاری را دارند که توسط فرد حقیقی و یا حقوقی دیگری مورد استفاده قرار گرفته . این موضع نمی تواند به اثبات برسد و یا درخواست و ادعای فرد شاکی نمی تواند به راحتی مورد قضاوت قرار گرفته و ثابت شود مگر اینکه قبلا این برند به ثبت رسیده باشد.
شاید در ابتدای طراحی برند و معرفی ان به جامعه این موضوع اهمیت خود را نشان ندهد که ان هم به دلیل عددم شناخت کافی سایرین نسبت به برند و علامت تجاری می باشد ولی باید دقت شود که برند ها موقعی مورد سو استفاده قرار می گیرند که توانسته باشند به خوبی مدیریت شده و جایگاه مناسبی در بین مشتریان به دست اورده باشند. در این مرحله است که افراد سود جو به منظور استفاده از موفقیت برند و علامت تجاری ان را بر روی محصولات و خدمات خود درج خواهند کرد. در غیر اینصورت اصلا نیازی به استفاده از برندی نا معتبر و جوان وجود ندارد.

موضوع سو استفاده از برند و علامت تجاری شما در صورت ثبت نشدن را باید از دو جنبه مورد نقد قرار داد:
استفاده از برند بر روی محصولات بی کیفیت و تقلبی
در این حالت افراد سود جو چه داخلی و چه خارجی به اهمیت و شناخت برند و علامت تجاری شما در جامعه پی برده اند و از این رو دانسته و نداسته از این که بردن شما ثبت نشده اقدام به استفاده از برند شما بر روی محصولات خود می کنند. اگر برند شما موفق بوده باشد و به دلیل کیفیت و کمیت محصولات خود و منحصر به فرد بودن محصولاتتان توانسته باشد جامعه را تحت تاثیر قرار داده باشد و سیل مشتریان را به سمت شما سرازیر کرده باشد تنها کافی است چند مشتری محصولات بی کیفیت و خراب فرد سود جو را به جای محصولات شما خریداری و یا مورد استفاده قرار دهند.
تاثیر این حرکت به خوبی مشهود است . مشتری نا راضی خواهد شد. نارضایتی خود را بدون اینکه به شما بازخورد دهد به مشتریان دیگر انتقال خواهد داد و هر مشتری ناراضی ممکن است چندین مشتری دیگر شما را فراری دهد. بدون شناخت دلیل و علت ان شما بخش اعظمی از بازار و مشتریان خود را از دست داده اید . اگر هم علت را بیابید نمی توانید مالکیت خود را بر برند به راحتی اثبات کنید و تا این اتفاق بیافتد شما اعتبار قبلی را نخواهید داشت.
حال اگر پس از ثبت شرکت ، برند خود را به ثبت رسانده باشید خیلی زود و در اولین اقدام می توانید با مراجعه به مقامات قضایی جلوی این سو استفاده را گرفته و حتی ضرر و زیا ن های وارد شده به شرکت را هم از فرد متخطی تقاضا نمایید.

برند بر روی محصولات قاچاق و غیر قانونی استفاده شود
طبیعی است در این شرایط وقتی برند و علامت تجاری که شما استفاده می کنید بر روی محصولات قاچاق و غیر قانونی درج شود قانون به سراغ شما خواهد امد و چون برند را ثبت نکرده اید اثبات اینکه این کار توسط شما انجام نشده زمان بر خواهد بود.
شاید بپرسید این موضوع در صورت ثبت برند بیشتر برای شما مشکل ساز خواهد بود؟ در جواب باید بگویم اینگونه نیست. هر برند و علامت تجاری در زمان ثبت باید در طبقه کالا و خدمات تعیین شده به ثبت برسد . شما به عنوان مالک برند به راحتی طبقه برند خود را رو می کنید و شرایط استفاده از ان را به نظر دادگاه خواهید رساند و محصولات مشابه را نشان خواهید داد. در نتیجه خیلی راحت می توانید اثبات کنید که برند شما برای چه محصولاتی استفاده می شود .
در هر دو صورت اثبات اینکه شما مالک برند هستید در زمانیکه برند خود را به ثبت رسانده باشید باعث خواهد شد که نه تنها از اتهامات احتمالی مبرا شوید بلکه با طرح ادعا و شکایت از فرد سود جو نه تنها در ایران بلکه در هر جای دنیا به راحتی فرد سود جو را متهم و خسارت خود را دریافت و با اگاهی مشتریان خود از این موضوع اعتبار قبلی را مجددا کسب و حتی بر ان بیفزایید. زیرا این موضوع خود نوعی تکریم مشتری به حساب خواهد امد.

برای ثبت برند چه باید کرد؟
ثبت برند را می توانید خودتان و یا وکیل تام الاختیار شما انجام دهد. برند باید در اداره مالکیت معنوی در تهران به ثبت برشد و برای این منظور باید اظهارنامه و درخواست تهیه شود و مدارک دیگری که بتواند برند را به نام شما کند.
پس از اینکه برند خود را طراحی نمودید با حضور در اداره مالکیت معنوی واقع در تهران و ارائه مدارک مورد نظر برند را به ثبت خواهید رساند. فراموش نکنید قبلا باید در سایت مالکیت معنوی برند خود را ثبت نام کرده باشید و مدارک مربوط را یکبار برای تایید به این اداره ارسال نموده باشید. ممکن است ثبت برند توسط خود شما زمان بر باشد و یا کیفیت مورد نظر را به همراه نداشته باشد.
از این رو توصیه اکید توسط کارشناسان مختلف و حتی خود اداره مالکیت معنوی مبنی بر این است که باید ثبت برند و علامت های تجاری توسط کارشناسان متخصص و وکلای خبره و معتبر انجام شود.
بنابر این در صورتیکه شما برای کسب و کار و شرکت خود و یا برای فعالیت شخصی خود نیاز به تعریف و ثبت برند دارید بهتر است با یک تماس تلفنی و یا از طریق ادرس سایت موسسه حقوقی ویونا و ارائه یک وکالتنامه به این شرکت وظیفه ثبت برند خود را به انها واگذار نمایید. تخصص و اعتبار بالای کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی ویونا به کمک شما خواهد امد و بدون نیاز به نگرانی در خصوص طرح و ایده های خود برای برند و بدون نیاز به هزینه های اضافی و رفت و امد های مکرر به راحتی صاحب برند دلخواه خود خواهید شد.
مشاورین حقوقی و متخصصین این حوزه به دلیل اینکه این موضوع را بصورت تخصصی انجام می دهند و این کار جزئی از وظایف انها می باشد با تمامی چم و خم های مرتبط با برند های حقیقی و حقوقی اشنایی کامل دارند و به خوبی می دانند چه نوع برندی باید تعریف شود که متناسب با محصولات و خدمات شما باشد، از چه علائم و نشانه هایی نمی توان در برند استفاده کرد ، کدام موار باعث رد و عدم پذیرش برند شما می شود ، در چه زمان هایی باید برای ثبت برند اقدام شود، چه مراحلی را باید قبل از ثبت برند و چه مراحلی را باید بعد از ثبت برند انجام داد و…
برند اعتبار و شناسنامه محصولات شما به حسساب می اید . از این رو در طراحی و ثبت ان باید دقت فراوانی بکنید. این برند در یک زمان محدود ایجاد خواهد شد ولی در زمان بسیار طولانی وشاید تا اخر عمر محصولات شما بر روی محصولات و خدمات شما درج خواهد شد.
به خدمات و محصولات شما شناسه می دهد ، انها را با سایر محصولات و خدمات متمایز می کند، ابزاری است برای اعتبار و شهرت شما در بازار ، بهترین ابزار برای بازار یابی محصولات شما است ، می تواند اساس و مبنایی برای پروژه ها و قرار داد های بیشتر باشد ، جر لاینفک قرار داد ها و موافقت نامه های داخلی و خارجی است ، سندی محکم برای بانک ها و موسسات مالی برای دریافت وام ها و تسهیلات ارزشمند می باشد ، می تواند باعث درامد های اضافی و خدمات مشابه دیگر برای شرکت شود و …
این ها همه دلایلی هستند که باعث می شود کارشناسان و متخصصین موسسه حقوقی ویونا به عنوان یار دوازدهم شرکت شما برندی را برای شما به ثبت برسانند تا بتوانید در تمام عمر محصولات خود با افتخار از انها استفاده نموده و ارزش ان را هر روز بالاتر ببرید.

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true