×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Friday, 18 June , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
قوم لر بالاست یادداشتی از مهدی عزیزی

ارجانیوز – مهدی عزیزی : “دشمن داخلی اتحاد و همبستگی ملت ایران را با به کار گیری سیاست های مجادله خیز هدف قرار داده است”

آیا زمان آن نرسیده کمی وارد دنیای تاریخ و فرهنگ هریک از اقوام ایرانی شده و با واقعیات روبرو شویم و بیهوده گویی های فضاهای مجازی را کنار گذاشته و خود حقیقی مان را بشناسیم؟

به نظر وقت مناسبی می باشد . . .

در پی مباحث اخیر و توهین هایی نسبت به ملت لر،نکاتی را برای تمامی احاد ملت شریف ایران لازم به ذکر میدانم که خلاصه نکاتی برای یاد آوری تاریخ گذشته و معاصر قوم لر است:

۱- اخیراً فیلمی که از حسن ریوندی و محمود شهریاری منتشر شده است و حاوی اهانت به قوم لر است فیلمی قدیمی است که گویا مربوط به سال ۱۳۹۲ است. فیلم البته قدیمی است اما توهین قدیم و جدید ندارد،چون هر گستاخی و حتاکی که بدون پاسخ بماند باز در فرصت های دیگر تکرار میشود،لازم میدانم در اینجا با زبان قلم به کسانی که به فکر خدشه وارد کردن به عزت و اقتدار قوم لر هستند درسی دهم.

۲- در پی انتشار نامه توهین‌آمیز  رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نسبت به مردم کوهدشت،که مفاد این ابلاغیه از طرف آن اتحادیه به شماره ۲۰۵.۲۸۵۶۳ مورخ ۱۳۹۶.۱۲.۲۸ خطاب به مشاوران املاک تهران در فضای مجازی منتشرشده است،در آن از مشاوران املاک خواسته‌شده است که بنا به درخواست معاونت محترم نظارت بر اماکن عمومی پلیس اطلاعات و امنیت فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، مشخصات مربوط به متعاملین مسکن که محل تولد آن‌ها شهرستان کوهدشت است ضمن ثبت در سامانه املاک و مستغلات کشور به آن معاونت منعکس شود.

با توجه به مضمون مکاتبه مذکور لازم است موارد ذیل تذکر داده شود:

شهرستان کوهدشت باسابقه تاریخی و فرهنگی کهن و پایبندی به ارزش‌های اسلامی مهد پرورش علمای عظیم الشان، شهدای گران‌سنگ و اندیشمندان و فرهیختگان سیاسی و اجتماعی فراوانی بوده است و با تقدیم بیش از ۵۰۰ شهید سرفراز و بیش از پنج هزار جانباز و ایثارگر در حفاظت و حراست از سرزمین اسلامی و پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن داشته و این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که یکی از مهمترین فعالیت های این قوم در سده اخیر شرکت پر اثر در انقلاب مشروطه بوده است.

با عنایت به منویات مقام معظم رهبری، حفظ وحدت و انسجام ملی و پرهیز از هرگونه اقدامی که باعث تضعیف و کمرنگ شدن اتحاد ملی شود باید موردتوجه همگان باشد و غفلت از این مهم دارای تبعات اجتماعی و سیاسی است که ملت لر نیز به این اصل نظام احترام‌گذاشته،اما گله مندی خود را به گوش مسئولین می رسانند.

ملت لر به ویژه شهرستان کوهدشت محتوای آن را توهین‌آمیز و متضمن تضییع حقوق شهروندی بخش عمده‌ای از هم استانی‌های شریف دانسته و ضمن اعتراض و انتقاد شدید از این اقدام خواهان لغو نامه و عذرخواهی رسمی آن اتحادیه است.

هر جامعه ای خوب و بدی دارد و این برای هیچ کسی پوشیده نیست،نباید تمام جمعیت یک جامعه به خاطر عده ای اندک پا سوز شوند و شان و شخصیتشان مورد سوال و تمسخر قرار گیرد.

در بیانی از رهبر معظم (ره) که:
تنوع اقوام و اقلیتها را یک ویژگی ممتاز برای ایران دانستند و با اشاره به همبستگی کامل اقوام ایرانی و وفاداری آنها به کشور افزودند: قوم بختیاری و لُرها جزء بهترین و باوفاترین اقوام ایرانی هستند و به صفت صداقت، شجاعت، غیرت، صفا و پایداری بر عقائد اسلامی و شیعی شناخته می‌شوند.
یکی از قدیمی ترین و خالص ترین اقوام ایرانی و شجاعانی که همیشه در دوره های سخت به کمک سرزمین ایران آمده و نقش یک قهرمان را ایفا کرده اند.
Decamps
ﻧﻘﺎﺵ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﻱ:
ﺑﺎ ﻗﻠﻢ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻥ ﭼﻬﺮﻩ ﺯﻳﺒﺎﻱ لر، ﺍﻧﺪﺍﻡ ﻗﺪﺭﺗﻤﻨﺪ ﺍﻭ،
ﻟﺒﺎﺱ ﭘﺮﺯﺭﻕ ﻭ ﺑﺮﻗﺶ، ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻇﺮﻳﻒ ﺍﻭ، تن ﭘﺮ ﻭﻗﺎﺭﺵ
ﻭ ﻧﻴﺰ ﻏﺮﺵ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﺷﻴﺮ ﻭﻱ ﺭﺍ ﺗﺮﺳﻴﻢ ﻧﻤﻮﺩ . ﻭﻟﻲﺗﺮﺳﻴﻢ ﺍﺻﺎﻟﺖ ﻳﻚ لر ﻏﻴﺮ ﻣﻤﻜﻦ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ . ﺍﻳﻦ ﺍﺻﺎﻟﺖ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻧﻮﺭ ﻣﺎﻩ ﻗﺎﺑﻞ ﺩﻳﺪﻥ ﺍﺳﺖ ﻭﻟﻲ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺮﺳﻴﻢ ﻧﻴﺴﺖ .

اگر بخواهیم یک مثال قوی برای سرسختی لرها بزنیم می توانیم به دوران قاجار بازگردیم. در زمان حکومت مظفرالدین شاه تا اوایل سال ۱۳۰۰ هجری شمسی، دولت مرکزی نفوذی در لرستان نداشت و حتی ماموری به این منطقه فرستاده نمی شد!
لرها هیچگاه زیر بار زور نرفته اند و همیشه در مقابل زورگویی و دشمنان با تمام قدرت به نبرد پرداخته اند.

و حال این افراد با سیاست های ناقص شان و اجرای شومن میخواهند ملت لر را تضعیف کنند؟

دولت مظفر الدین شاه هنگامی که قصد داشت حاکمی را برای خوزستان بفرستد مجبور بود از مسیر و راه بغداد و بصره این کار را انجام دهد!
لر های اکنون ملت ایران از خون و شرفو غیرت همان زادگان پر اصل و نصب خود هستند که هم به گذشته خود مینازند هم به حال و آینده ی خود و هیچ تغییری را نسبت به نیاکان پیشین خود نکرده اند،مگر در رشد سطح تفکر،ولا غیر

مردم لرستان مردمی که با شرایط بسیار سختی زیر آفتاب سوزان و سرماهای سخت زندگی می کردند و هرچندگاهی با حوادث طبیعی و غیر طبیعی روبرو بودند، سرسخت، شجاع و نترس بار می آمدند..

فراموش نکنید که این سرسختی با دیگر ویژگی ها و صفات ایرانیان همچون مهمان نوازی، راستگویی و وفای به عهد همراه بوده است.

لرها به حفط جان و مال و ناموس شان به شدت پایبند بوده و از دوران های قدیم به نگهداری اسلحه علاقه مند بودند.

هیچ ملتی نمیتواند اصالت و فرهنگ کنونی و گذشته لر ها را زیر سوال ببرد و مورد تمسخر قرار دهد چه برسد به شخص،آن هم شخص شومن و دلقکی که هر حرف و کاری را از خود به نمایان میگذارد تا دیگران را به خنده در آورد،بله این کار شما که به بی اصالتی خود تان بر میگردد خنده آور است،زیرا همگی میدانند به ملت و جامعه لر این سخنان رکیک نمیچسبد،و برایشان خنده آور است که اینگونه نمیتوان ضعف خود را جبران نمود و ملت لر را از عرشش ذره ای تکان داد،لر بالاست بالایی که بسیاری از شما از پایین به آن تماشا میکنید و آرزوی رسیدن به آن مقام را دارید.
از دیگر صفات بارزی که به لرها نسبت داده می شود سادگی و بی پیرایگی آن هاست که با وجود عزتی کا دارند،قوم های دیگر را دست کم نگرفته و مورد تمسخر قرار نمیدهند، و به عنوان برادر بزرگی دست های قوم های دیگر از جمله کرد و …. را در دست خود دارد و موجب اتحاد کشورمان ایران است.

از مردان لر بگذریم که سخن از بزرگشیان فراوان است و مقداری نیز از زنان لر بگوئیم:
سپهبد امیر احمدی ( نخستین سپهبد در حکومت رضاشاه ) در خاطرات خود از شجاعت و بی باکی زنان لر اینگونه یاد می کند:

” جسارت بی نظیر و بی اعتنایی غیر قابل تصوری که لرها در مقابل خطر و مرگ از خود نشان می دادند موجب حیرت نظامیان شده بود، حتی زنان لرهم ابدا باکی از گلوله و مرگ نداشتند.”


نقش قوم لر در قرن معاصر:
مردم لرستان، در دوران دفاع مقدس بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ شهید را تقدیم انقلاب کرد تا برگ زرینی برای همیشه در کارنامه خود داشته باشند و این آمار نیز خود گویای حضور پررنگ نیروهای مردمی و بسیجی این استان در دفاع مقدس است.
دفاع مقدس تابلوی تمام نمای عشق و ایثار ملت بزرگ ایران و نمادی گویا از جلوه های غرورآفرین و افتخارآمیزی بوده که استقامت و پایداری دلیر مردان ایران را در برابر تجاوز ناجوانمردانه نیروهای بعثی به زیبایی به نمایش درآورده است.

در این جنگ نقش و سهم مردم خطه دلاورخیز لرستان که دارای سوابق درخشانی در دوران دفاع مقدس بر هیچ کس پوشیده نیست و با آغاز جنگ تحمیلی مردم این خطه در قالب نیروهای مردمی ابتدا به صورت پراکنده و در قالب یگانهایی مختلف در مناطق عملیاتی حضور یافته و در خلق حماسه های جاویدانی همچون شکستن حصر آبادان، عملیات محرم در پاییز ۶۱، فتح خرمشهر، عملیات رمضان در تابستان سال ۶۱،عملیات فتح المبین درغرب شوش، والفجر۶ در تنگه چزابه ،طریق القدس و فتح بستان، والفجر مقدماتی در منطقه عملیاتی فکه و… ایفای نقش کردند .

* استان لرستان استان پشتیبان جنگ بود

استان لرستان جز استان های مرزی نبود اما به عنوان یک استان پشتیبان کننده نقاط مرزی هم پای مردم استان های مرز نشین نقش داشت و پس از استان های خوزستان، ایلام و کرمانشاه نخستین استانی بود که در بطن تحولات دفاع مقدس قرار داشت .

این استان ، در طول تاریخ هشت سال دفاع مقدس فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است و هرگز نقش دلیرمردان لر را در آن ایام نمی توان ناچیز دانست.

* لشکر ۵۷ ابوالفضل (ع) و لشکر ۸۴ ارتش جمهوری اسلامی نماد شجاعت و غیرت لرستانی ها در دوران دفاع مقدس بودند،شیر مردان لرستانی در دوران دفاع مقدس در آن برهه از تاریخ ایران اسلامی ،همچون آفتاب درخشیدند و جانانه از تمامیت ارضی کشورمان دفاع کردند.

در جای جای مناطق عملیاتی ایران جانفشانی های نیروها بسیج، لشکر سرافراز ۵۷ ابولفضل سپاه و لشکر۸۴ ارتش در راه کسب عزت و افتخار برای ایران اسلامی می درخشد به طوری که امروز این انقلاب و نظام اسلامی به برکت خون این شهیدان پایدار و عزتمند است.

اکنون متاسفانه همین قوم باید شاهد تمسخر ها و تفکرات ناصحیح دست اندر کاران کشور اسلامی مان قرار گیرد!! آن هم توسط خود مسئولان ومجریانشان!!!!
رسم مردانگی این است؟!

درهر نقطه از خطوط عملیاتی و مرزهای غرب و جنوب همچون ارتفاعات میمک، کوههای سر به فلک کشیده کردستان، ارتفاعات حاج عمران، شاخ شمیران ، دشتهای خوزستان، نیزارهای گلگون جزیره مجنون ، ارتفاعات شاخ شمیران، قمیش ، گمو و مناطقی چون شرهانی، جفیر، بستان، ،حمیدیه، دارخوین، دشت عباس و… شاهد رزم و حماسه ستودنی فرزندان غیور و برومند لرستان بوده و خون مقدس فرزندان لرستان امنیت و سرافرازی را به ارمغان آورد.
آیا حق است که اکنون در این امنیت بدست امده با خون شهیدان لر، بیاید و با جولان هایتان در این ناز و نعمت بدست آمده از جان دادنشان برای این آسایش و رفاه کنونی جامعه،قوم و ملت لر را مورد انتقاد فضاهای اجتماعی که همان جنگ نرم است قرار دهید،همین فضاهای مجازی در صورتی که درست استفاده نشوند از صدها دشمن خارجی بدتر است و اتحاد و همبستگی کشورمان را تضعیف میکند و خون شهیدان را هدر میدهد.

*تمجید رهبر معظم انقلاب از رزم دلیران لر:

رزم دیدنی و جانانه رزمندگان سلحشور لرستان در قالب لشکر همیشه پیروز ۵۷ ابوالفضل (ع) و یگان ۱۱۰ قائم (عج) نام و آوازه فرزندان لر را بر صفحه های زرین تاریخ سراسر حماسه انقلاب اسلامی تا بدانجا ثبت و ضبط نمودند که رهبر معظم انقلاب زبان به تمجید این دلاوران گشوده و فرمودند: رزم فرزندان لر قبل از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است.

دلاورمردان لرستانی از همان ابتدای جنگ به فرمان فرمانده معظم کل قوا عازم مناطق عملیاتی غرب و جنوب اعزام می شدند و نسبت به این آب و خاک دین خود را اداء کردند،برغم شجاعت و ایثارگریهای دلیرمردان لر متاسفانه آنطور شایسته است دلاور مردی آنان بیان نشده است!!! تا همگی قوم لر را به خوبی بشناسند.
عظمت حماسه آفرینی های فرزندان خطه لرستان در دفاع از کیان اسلامی، فراتر از آن است که تاریخ نویسان بتوانند آن را به تصویر بکشند

بخشی از حوادث تاریخ که در مورد قوم لر‌می باشد:

تیمور لنگ(تیمور جهانگشا) با آن همه اقتدار در نسک خودش در مورد مردان زاگرس نشین چنین نوشته است:
زمانی که من شیراز را گرفتم و پوست حاکم شهر را زنده به زنده کندم ، هنگام بازگشت به سمرقند پایتخت خود،خبری بگوشم رسید،که پسر دومم را در شیراز کشته و شیراز را بعد از خودم غارت کرده اند. در حالی که نیم روز تا سمرقند نمانده بود من سواران و لشکر (صد و بیست هزار نفر و دویست و چهل هزار اسب) خود را به راه شیراز برگرداندم (تند روترین لشکر پیاده جهان از آن تیمور بود) هنگامی که به شیراز رسیدم حکومت را غارت کرده دیدم و سر پسرم را به دار آویز کرده بودند،به مردم عادی هیچ آسیبی نرسانده بودند،از مردم شیراز پرسیدم آنها چه کسانی بودند،گفتند: آنها مردم لر هستند.

تیمور پس از ماه ها تلاش و پی گیری در کوه های زاگرس و از دست دادن هشت هزار تن از سربازان خود نتوانست آن ها را شکست بدهد.
همچنین به نقل از تیمور در این نسک آمده:
ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺳﻮﯼ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ ﻣﯿﺮﻓﺘﻢ ﺩﺭﻫﺮ ﻣﻨﺰﻝ ﺍﺯﺳﮑﻨﻪ ﻣﺤﻠﯽ، ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻣﯽ ﻧﻤﻮﺩﻡ ﻭﻫﻤﻪ ﻣﺮﺍ ﺍﺯ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ ﻣﻨﻊ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﻧﺪﻭﺑﻪ ﻣﻦ ﻣﯽ ﮔﻔﺘﻨﺪ: ﮐﻪ ﻣﺮﮐﺰ ﺳﮑﻮﻧﺖ ﺍﺗﺎﺑﮑﺎﻥ ﻟﺮ ﺩﺭﭘﺸﺖ ﮐﻮﻩ ﺍﺳﺖ ﻭﭘﺸﺖ ﮐﻮﻩ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺍﯾﺴﺖ ﮐﻪ ﻫﺮ ﻗﺸﻮﻥ ﻭﺍﺭﺩ ﺁﻥ ﺷﻮﺩﻧﺎﺑﻮﺩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ . ﺩﺭ ﺁﻧﺠﺎﯾﮑﺼﺪ ﺗﻦ ﺍﺯ ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ ﺍﺗﺎﺑﮏ ﺍﻓﺮﺍﺳﯿﺎﺏ ، ﯾﮑﺼﺪﻫﺰﺍﺭ ﺗﻦ ﺍﺯ ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ ﺗﻮﺭﺍ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﮐﺮﺩ . ﺩﺭﺁﻧﺠﺎ ﺭﻭﺩﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ « ﺳﯿﻤﺮﻩ،ﮐﺸﮑﺎﻥ،ﺳﺰﺍﺭ »ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﻗﺸﻮﻧﯽ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻋﺒﻮﺭ ﻧﻤﺎﯾﺪ . ﺩﺭ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﺩﺍﻧﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﻗﺎﻣﺘﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﻭ ﺯﺭﻉ « ﺩﻭ ﻣﺘﺮ »ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻭﻗﺘﯽ ﺩﺭ ﮐﻮﻩ ﻧﻌﺮﻩ ﻣﯽ ﺯﻧﻨﺪ ﺳﻨﮕﻬﺎﯼ ﺑﺰﺭﮒ ﺍﺯ ﮐﻮﻩ ﻓﺮﻭ ﻣﯽ ﺭﯾﺰﺩ. ﺁﻧﻬﺎ ﺗﺎ ﯾﮑﺼﺪﻭﭘﻨﺠﺎﻩ ﺳﺎﻝ ﻋﻤﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺯﻥ ﻫﺎﯼ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ ﺗﺎ ﺳﻦ ﻫﺸﺘﺎﺩ ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺑﭽﻪ ﻣﯽ ﺯﺍﯾﻨﺪ . ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﻣﻦ ﻣﯽ ﮔﻔﺘﻨﺪ ﻧﺎﻡ ﺟﻬﺎﻧﮕﺸﺎیﮔﺬﺷﺘﻪ ﺭﺍ از یاد ببر،ﻭﺍﻇﻬﺎﺭ میکردند ﮐﻪ ﺍﺳﮑﻨﺪﺭ ﻧﺘﻮﺍﻧﺴته ﻭﺍﺭﺩ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ ﺷﻮﺩ ﻭﺗﻮ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﯽ ﺑﺮﻭﯼ ﻭﺑﺎ ﺍﺗﺎﺑﮑﺎﻥ ﺑﺠﻨﮕﯽ،پس راه خود را کج کرده و از آن بوم دور گشتم.

در نقل دیگر ازخود تیمور لنگ،پس از مدتها تلاش زیاد برای ورود به لرستان و جنگ در لرستان،میگوید: در لرستان به سخت ترین مردم ایرانی بر خوردم که از درماندگی و شگفت،شیفته ی آنها شدم آنها هنگام جنگ هیچوقت فرار نمیکردند تا کشته میشدند و بزرگ(خان) آنها در آن جنگ (که به رخ تن به تن بود) با گرز شانه ی راستم را از جا درآورد و دستم راهم لنگ کرد (تیمور لنگ از پای چپ و دست راست لنگ گشت و برای این نامش تیمور لنگ شد)

در جنگ تیمور لنگ با لرهای زاگرس نشین که در بخش لرستان (لرستان کنونی و ایلام) لرها چنان جنگی سختی با تیمور کردند و او را زخمی کردند که تیمور در پایان زندگانی خود می گوید: تنها جایی که دیدم مردمش پشت به جنگ نکردند و تا هنگام مرگ پایداری کردند لرها بودند آنها قلوه سنگ های بزرگ و بدون تجهیزات را جوری پرتاپ میکردند که هر کدامش جان سربازنم را میگرفت….

مشاهیر لر برای آگاهی مسئولین:

۱) بی بی مریم : سردار و مبارز بزرگ از مبارزان عصر مشروطه

۲) محسن رضایی : سیاستمدار و فرمانده نظامی

۳) سید حسین طباطبایی بروجردی : آیت الله و مرجع تقلید شیعیان

۴) نواب نصیرشلال : وزنه بردار و دارنده مدال نقره المپیک ۲۰۱۲  لندن

۵) مهرداد اوستا : نویسنده و شاعر

۶) مسعود رایگان : هنرپیشه سینما

۷) شهید محمد بروجردی : یکی از فرمانده سپاه پاسداران در جنگ با عراق

۸) علی ملک‌حسینی : پزشک و پدر پیوند کبد در ایران

۹) حسین پناهی : شاعر، نویسنده و بازیگر

۱۰) یاسر بختیاری : خواننده سبک رپ

۱۱) علیمردان خان ملقب به شیرعلی مردان : مبارزه مسلحانه با ارتش رضاشاه

۱۲) نصرالله کسیرئیان : عکاس برجسته و مشهور

۱۳) فایز دشتی : شاعر

۱۴) مهرداد اوستا : شاعر و نویسنده

۱۵) رییس علی دلواری : سلحشور و جنگاور در زمان اشغال ایران توسط بریتانیا

۱۶) کریم خان زند(از تبار لرها) : بنیانگذار زندیه

۱۷) دکتر کرم اله طولابی: فوق تخصص جراحی لاپاروسکوپی

و…

چند جمله از شخصیت های خارجی راجب قوم لر:

Kayzerling
ﻓﻴﻠﺴﻮﻑ ﺁﻟﻤﺎﻧﻲ:
لرﻫﺎ ﺑﻲ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺍﺭﺑﺎﺑﺎﻥ ﻭﺍﻗﻌﻲ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﻭ ﺍﺳﻴﺎ ﺑﻮﺩﻩﺍﻧﺪ .

ﮊﻧﺮﺍﻝ ﭘﺮﻭﺱ – ﺁﻟﻤﺎﻥ:
لرها ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺑﺎﺭﺯ ﻳﻚ ﻣﻠﺖ ﺟﻨﮕﺠﻮ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ .

HAMMER
ﻣﻮﺭﺥ ﺁﻟﻤﺎﻧﻲ‏:
ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺍﺯ لرها ﭼﻴﺰﻫﺎﻱ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﻳﺎﺩ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ . ﺁﺛﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺍﺯ لرهاﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﺮ ﻛﺪﺍﻡ ﺯﻳﻨﺖ
ﻣﺪﻧﻴﺖ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﻧﺪ .

Edmondo De AMICIS
ﺷﺎﻋﺮ ﻭ ﺭﻣﺎﻥ ﻧﻮﻳﺲ
ﺍﻳﺘﺎﻟﻴﺎﻳﻲ:‏
ﺻﻔﺎﺕ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ لرها ﻏﻴﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﻧﻜﺎﺭ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ . ﺍﺯﺟﻤﻠﻪ ﺍﻳﻦ ﺻﻔﺎﺕ ﻗﺪﺭﺩﺍﻧﻲ لرهاﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺣﺘﻲ ﻳﻚ ﻛﺎﺭ
ﻋﺎﺩﻱ ﻭ ﭘﻴﺶ ﭘﺎ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ . ﻣﻬﻤﺎﻥ ﻧﻮﺍﺯﻱ، ﻭ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﻪﺩﺭﮔﺬﺷﺘﮕﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﻳﮕﺮ ﺻﻔﺎﺕ ﻣﺜﺒﺖ لر ﻫﺎ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ

Pierre Loti
ﻧﻮﻳﺴﻨﺪﻩ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﻱ:
ﻳﻚ لر ﻫﻴﭻ ﻧﻮﻉ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺗﺼﻨﻌﻲ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺍﺻﺎﻟﺖ ﺫﺍﺗﻲﺩﺍﺭﺩ . ﺍﻳﻦ ﻫﺪﻳﻪ ﺍﻱ ﺍﺳﺖ ﺫﺍﺗﻲ ﻛﻪ ﻃﺒﻴﻌﺖ ﺑﻪ لرﻫﺎ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ .

– Tasso
ﺷﺎﻋﺮ ﺍﻳﺘﺎﻟﻴﺎﻳﻲ:
ﺍﺯ لرهاﻣﻲ ﮔﻮﻳﻢ،ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻫﺠﻮﻡ ﺑﻪ ﺩﺷﻤﻦ ﺑﻪ ﮔﺮﺩﺑﺎﺩ ﻣﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺩﺭﻳﺎ ﻭ ﺭﻋﺪ. ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺩﻭﺳﺖ ﻭ ﺩﺭﺑﺮﺍﺑﺮ ﺩﺷﻤﻦ ﺑﻲ ﺳﻼﺡ ﺑﻪ ﻧﺴﻴﻢ ﻣﻲﻣﺎﻧﻨﺪ ﻭ ﺑﺮﻛﻪ ﺍﻱ ﺯﻻﻝ . ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺍﻳﻦ ﺑﺮﻛﻪ ﺑﻪ ﺩﺭﻳﺎ ﻭ ﻧﺴﻴﻢ ﺑﻪ ﮔﺮﺩﺑﺎﺩ،ﻛﺎﺭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻋﺎﻗﻞ نیست.

Max Muller‏
ﺯﺑﺎﻧﺸﻨﺎﺱ ﺍﻟﻤﺎﻧﻲ:
ﺑﺎ ﺩﻗﺖ ﺩﺭ ﺯﺑﺎﻥ لری ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻥ ﻓﻬﻤﻴﺪ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﺤﺼﻮﻝﻧﺒﻮﻍ ﺑﺸﺮ، ﻣﻌﺠﺰﻩ ﺍﻱ ﺑﺲ ﺑﺰﺭﮒ میباشد.

 

اینها تنها اشاراتی به فرهنگ و اصالت قوم لر و حضور افتخار آفرینشان در طول تاریخ گذشته و معاصر است،ملت لر قابل توصیف نیست و هر چه بگوییم بدون شک باز آن گونه که شایسته باشد تحسینشان نکرده ایم.

مهدی عزیزی قلعه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  •