×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

انسان با مطالعه تاریخ به نکات ارزشمندی دست می‌یابد، نکاتی که در زندگی خود او نیز به کار می‌آید؛ چرا که در خیلی از موارد تاریخ بشریت تکرار می‌شود. به همین خاطر است که امیرالمومنین(علیه‌السلام) فرزند خودش امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) را به خواندن تاریخ توضیه می‌کند و می‌فرماید: «پسرم! درست است که من به اندازه پیشینیان عمر نکرده‌ام، امّا در کردار آن‌ها نظر افکندم، و در اخبارشان اندیشیدم، و در آثارشان سیر کردم تا آن‌جا که گویا یکى از آنان شده‌ام، بلکه با مطالعه تاریخ آنان، گویا از اوّل تا پایان عمرشان با آنان بوده‌ام، پس قسمت‌های روشن و شیرین زندگى آنان را از دوران تیرگى شناختم، و زندگانى سودمند آنان را با دوران زیان‌بارش شناسایى کردم».[۱] بنابراین مطالعه تاریخ به ما این قدرت را می‌دهد که در طول دوران زندگی خود، درست تصمیم بگیریم و از تجارب دیگران و درد و  رنج‌های و شکست‌های آنان درس بگیریم.

با مطالعه تاریخ در می‌یابیم که همیشه افرادی بوده‌اند که تلاش کرده‌اند با تغییر تاریخ، برخی چهره‌های مذموم آن را به چهره‌ای ممدوح مبدل سازند، این کار نیز غالبا به خاطر علاقه خود آنان به آن شخص، یا اغراض سیاسی صورت می‌گرفته است؛ به طور مثال می‌بینیم اهل سنت بسیار تلاش می‌کنند چهره افرادی مانند «طلحه»، «زبیر»، «عایشه»، «معاویه» و دیگران که در مقابل امیرالمومنین(علیه‌السلام) شمشیر کشیدند و باعث شدند خون زیادی از مسلمین به ناحق بر زمین ریخته شود، را موجه جلوه داده و از این مسائل مبرا سازند و به دیگران القا کنند آنان نیز جزء صحابه بوده و از بهترین‌های اسلام‌اند. اما آدمی با مطالعه تاریخ صحیح و نوشته شده در کتب مختلف می‌تواند جلوی این تحریف‌ها را بگیرد و حقایق را دریابد.

امروزه نیز بعد از گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی که به حق انفجار نور در ظلمت بود؛ برخی نادان یا مغرض با اهداف سیاسی یا از روی علاقه به شخصی خاص تلاش می‌کنند که وقایع سال‌های اولیه پیروزی انقلاب را تحریف کرده و طور دیگری جلوه دهند. در آن زمان نه چندان دور، همه شاهد بودند که منافقین کوردل چه بلایی سر انقلاب و مردم آوردند و دل امام امت را خون کردند. آنان با کشتار بی‌رحمانه مردم، تلاش می‌کردند کشور را در دست بگیرند و تفکرات خود را بر این ممکلت حاکم کنند.

اما تمام نقشه‌های شوم آنان با رهبری و تدبیر مردی الهی و فرزانه، که از دل حوزه علمیه برخاست و به حق احیاگر کتاب و سنت نبوی(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بود، نقش بر آب شد. اما منافقین لجوج برای پیشبرد اهداف خود، مسیر دیگری را در پیش گرفتند و با رخنه در بیت مراجع و روحانیت مبارز، سعی کردند به اهداف خود برسند که بهترین گزینه برای این کار، قائم مقام رهبری امت اسلامی بود. لذا با ریا و فریب و صحنه‌سازی به ایشان نزدیک شده و بیت مرحوم منتظری را خانه تیمی خود قرار دادند و از این طریق نقشه‌های شوم خود را پیش می‌بردند، ایشان نیز به خاطر عدم تیزبینی و سادگی روحی، فریب آنان را خورد و در دام آنها افتاد و گرفتار نقشه‌های شوم آنان شد و در مقابل ولی فقیه زمان خود ایستاد و سخن امام خویش را زیر پا نهاد و به حمایت تمام قد از منافقین پرداخت.

اما امروزه دیده شده برخی جاهلانه یا مغرضانه تلاش می‎کنند این مساله مهم تاریخی را سرپوش نهاده و آقای منتظری را از آن همه خطا مبرا سازند و از او اسطوره‌ای تاریخی بسازند. اما امام امت(رحمه‌الله‌علیه) با آینده‌نگری و تیزبینی همیشگی خود، این مساله را پیش‌بینی کرده و برای روشن شدن مطلب، مسائل میان خود و آقای منتظری را مکتوب کرده و برای ایشان نامه نوشتند تا این نامه‌ها در طول تاریخ بماند و آیندگان نیز از آن‌ها بهره ببرند و از تحریف تاریخ جلوگیری کند.

ما برای روشن شدن مطلب، متن نامه حضرت امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) به آقای منتطری را در این‌جا می‌آوریم تا مشخص شود امام امت به او چه نوشته و آیا این گناه او قابل اغماض است یا خیر؟ حضرت امام خطاب به او می‌نویسد:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای منتظری
با دلی پر خون و قلبی شکسته چند کلمه‌ای برایتان می‌نویسم تا مردم روزی در جریان امر قرار گیرند. شما در نامه اخیرتان نوشته‌اید که نظر تو را شرعاً بر نظر خود مقدم می‌دانم؛ خدا را در نظر می‌گیرم و مسائلی را گوشزد می‌کنم. از آنجا که روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز مردم مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال‌ها و از کانال آنها به منافقین می‌سپارید، صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده‌اید.
شما در اکثر نامه‌ها و صحبت‌ها و موضع‌گیری‌هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرال‌ها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند. به قدری مطالبی که می‌گفتید دیکته شده منافقین بود که من فایده‌ای برای جواب به آنها نمی‌دیدم. مثلا در همین دفاعیه شما از منافقین، تعداد بسیار معدودی که در جنگ مسلحانه علیه اسلام و انقلاب محکوم به اعدام شده بودند را، منافقین از دهان و قلم شما به آلاف و الوف رساندند و می‌بینید که چه خدمت ارزنده‌ای به استکبار کرده‌اید. در مساله مهدی هاشمی قاتل، شما او را از همه متدینین، متدین‌تر می‌دانستید و با اینکه برایتان ثابت شده بود که او قاتل است مرتب پیغام می‌دادید که او را نکشید.
از قضایای مثل قضیه مهدی هاشمی که بسیار است و من حال بازگو کردن تمامی آنها را ندارم. شما از این پس، وکیل من نمی‌باشید و به طلابی که پول برای شما می‌آورند بگویید به قم منزل آقای پسندیده و یا در تهران به جماران مراجعه کنند. بحمد الله از این پس شما مساله مالی هم ندارید. اگر شما نظر من را شرعاً مقدم بر نظر خود می‌دانید -که مسلماً منافقین صلاح نمی‌دانند و شما مشغول به نوشتن چیزهایی می‌شوید که آخرت‌تان را خراب‌تر می‌کند- با دلی شکسته و سینه‌ای گداخته از آتش بی‌مهری‌ها با اتکا به خداوند متعال به شما که حاصل عمر من بودید چند نصیحت می‌کنم دیگر خود دانید:
۱٫ سعی کنید افراد بیت خود را عوض کنید تا سهم مبارک امام بر حلقوم منافقین و گروه مهدی هاشمی و لیبرال‌ها نریزد.
۲٫ از آنجا که ساده‌لوح هستید و سریعاً تحریک می‌شوید در هیچ کار سیاسی دخالت نکنید، شاید خدا از سر تقصیرات شما بگذرد.
۳٫ دیگر نه برای من نامه بنویسید و نه اجازه دهید منافقین هر چه اسرار مملکت است را به رادیوهای بیگانه دهند.
۴٫ نامه‌ها و سخنرانی‌های منافقین که به وسیله شما از رسانه‌های گروهی به مردم می‌رسید؛ ضربات سنگینی بر اسلام و انقلاب زد و موجب خیانتی بزرگ به سربازان گمنام امام زمان -روحی له الفدا- و خون‌های پاک شهدای اسلام و انقلاب گردید؛ برای اینکه در قعر جهنم نسوزید خود اعتراف به اشتباه و گناه کنید، شاید خدا کمک‌تان کند.
و الله قسم، من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بودم، ولی در آن وقت شما را ساده‌لوح می‌دانستم که مدیر و مدبر نبودید، ولی شخصی بودید تحصیل‌کرده که مفید برای حوزه‌های علمیه بودید و اگر این گونه کارهاتان را ادامه دهید، مسلما تکلیف دیگری دارم و می‌دانید که از تکلیف خود سرپیچی نمی‌کنم. و الله قسم، من با نخست‌وزیری بازرگان مخالف بودم، ولی او را هم آدم خوبی می‌دانستم. و الله قسم، من رای به ریاست جمهوری بنی‌صدر ندادم و در تمام موارد نظر دوستان را پذیرفتم.
سخنی از سر درد و رنج و با دلی شکسته و پر از غم و اندوه با مردم عزیزمان دارم: من با خدای خود عهد کردم که از بدی افرادی که مکلف به اغماض آن نیستم، هرگز چشم‌پوشی نکنم. من با خدای خود پیمان بسته‌ام که رضای او را بر رضای مردم و دوستان مقدم دارم؛ اگر تمام جهان علیه من قیام کنند دست از حق و حقیقت بر نمی‌دارم.
من کار به تاریخ و آنچه اتفاق می‌افتد ندارم؛ من تنها باید به وظیفه شرعی خود عمل کنم. من بعد از خدا، با مردم خوب و شریف و نجیب پیمان بسته‌ام که واقعیات را در موقع مناسبش با آنها در میان گذارم. تاریخ اسلام پر است از خیانت بزرگانش به اسلام؛ سعی کنند تحت تاثیر دروغ‌های دیکته شده که این روزها رادیوهای بیگانه آن را با شوق و شور و شعف پخش می‌کنند نگردند. از خدا می‌خواهم که به پدر پیر مردم عزیز ایران صبر و تحمل عطا فرماید و او را بخشیده و از این دنیا ببرد تا طعم تلخ خیانت دوستان را بیش از این نچشد. ما همه راضی هستیم به رضایت او؛ از خود که چیزی نداریم، هر چه هست اوست. و السلام.
یکشنبه ۶ / ۱ / ۶۸
روح‌الله الموسوی الخمینی[۲]

از این سخنان حضرت امام(رحمه‌الله‌علیه) به خوبی می‌توان فهمید آیت الله منتظری علی‌رغم بالا بودن سطح سواد حوزی، به هیچ وجه بینش سیاسی نداشت و چه بسا اگر رهبر می‌شد، کشور را دودستی به منافقین تقدیم می‌کرد. بر این اساس به هیچ وجه نمی‌توان عملکرد ایشان را توجیه کرد و درست جلوه داد. امیدوارم مردم نیز با خواندن این مطالب به نقشه شوم دشمنان این انقلاب پی ببرند.

____________________________________________
پی‌نوشت
۱٫ «أَیْ بُنَیَّ إِنِّی وَ إِنْ لَمْ أَکُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ کَانَ قَبْلِی فَقَدْ نَظَرْتُ‏ فِی أَعْمَالِهِمْ وَ فَکَّرْتُ فِی أَخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِی آثَارِهِمْ حَتَّى عُدْتُ کَأَحَدِهِمْ بَلْ کَأَنِّی بِمَا انْتَهَى إِلَیَّ مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْ عُمِّرْتُ مَعَ أَوَّلِهِمْ إِلَى آخِرِهِمْ فَعَرَفْتُ صَفْوَ ذَلِکَ مِنْ کَدَرِهِ وَ نَفْعَهُ مِنْ ضَرَرِهِ فَاسْتَخْلَصْتُ لَکَ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ [جَلِیلَهُ‏] نَخِیلَهُ وَ تَوَخَّیْتُ لَکَ جَمِیلَهُ وَ صَرَفْتُ عَنْکَ مَجْهُولَهُ وَ رَأَیْتُ حَیْثُ عَنَانِی مِنْ أَمْرِکَ مَا یَعْنِی الْوَالِدَ الشَّفِیقَ وَ أَجْمَعْتُ عَلَیْهِ مِنْ أَدَبِکَ أَنْ یَکُونَ ذَلِکَ وَ أَنْتَ مُقْبِلُ الْعُمُرِ وَ مُقْتَبَلُ الدَّهْرِ ذُو نِیَّهٍ سَلِیمَهٍ وَ نَفْسٍ صَافِیَهٍ…. »(نهج البلاغه، نامه ۳۱).
[۲]. خبرگزاری فارس